„Třídy od čtvrtého po devátý ročník mají ranní, odpolední a distanční nebo prezenční výuku. Takže učíme na směny. Pedagogové z toho byli hodně rozladění,“ přiznává ředitelka školy v Opavě.
Ani měsíc a půl po ničivých záplavách se mnoho lidí v zasažených oblastech nevrátilo do svých domů. Mokré zdi špatně schnou a bydlet se tam nedá ani po úklidu.
V jednom ze čtyř bytů opavské charity povodně odnesly většinu nábytku a také vybavení kuchyně, včetně sporáku i digestoře. Záplavy v domě ještě stále připomínají špinavé stopy od vody na stěnách.
„Zachránily se dvě třetiny Nové Vsi a voda přišla z opačné strany,“ řekl Aleš Boháč. V rizikových místech budou zřejmě muset městské obvody a obce přehodnotit územní plány a regulovat výstavbu.
Množství odpadu v ulicích odhaduje mluvčí města Opava Roman Konečný na 70 tisíc tun. „Myslím si, že tak dvě třetiny se nám už podařilo odvézt buď na skládky, anebo do Dukelských kasáren,“ říká.
Dva dny před druhým kolem senátních voleb schválila finanční pomoc rada města v čele s primátorem Tomášem Navrátilem z ANO. Ten se zároveň ucházel o křeslo senátora, které i získal.
„Neodložení voleb hodně lidí, kteří volí hnutí ANO, naštvalo, protože měli pocit, že na ně vláda kašle. Mohlo to mít tento mobilizační efekt,“ hodnotí výsledky politolog Jakub Lysek.
Místo toho, aby Jan Lichý z Opavy pokračoval s podnikáním v elektroinstalacích a opravoval lidem domy po povodních, řeší teď téměř celou přestavbu svého domu, který mu vyplavila voda.
Bez proudu bylo do soboty například celé sídliště Kateřinky s 12 000 obyvateli nebo lidé v částech Vávrovice a Držkovice. Krátkodobé výpadky elektřiny ale postihovaly celé město.
O stavbě přehrady se rozhodlo v roce 2008, proti byli místní obyvatelé. „Existují alternativy, které jsou levnější,“ namítá Anna Kárníková, ředitelka Hnutí Duha, které stavbu odmítá.
Moravskoslezské město Krnov se stalo jedním ze symbolů letošních povodní. Voda zaplavila 80 procent území města, lidé se sice evakuovali, ale podle hasičů s tím začali příliš pozdě.
„Dopis byl odeslán. Adresován je celé vládě. Posílal se ale i dalším hejtmanům, primátorům a starostům, kteří se mohou připojit,“ uvedl mluvčí opavského magistrátu Roman Konečný.
„Občané těžko budou mít myšlenky na to jít k volbám v době, kdy mají zatopené domovy,“ popsala Michaela Tichá, vedoucí oddělení starosty Moravské Ostravy a Přívozu.
Opavský primátor Navrátil (ANO) požádá vládu o odložení víkendových voleb, některé volební místnosti podle něj vůli povodním nebude možné otevřít, obtížný bude i roznos volebních lístků, uvedl.
„Elektřina fungovala zhruba do šesté nebo sedmé hodiny odpolední, kdy už byla tma. Potom se postupně vypínala,“ popsal pro Radiožurnál náměstek primátora Opavy Michal Kokošek za hnutí ANO.
Na opavském sídlišti Kateřinky, kde žije okolo 12 tisíc lidí, probíhá evakuace obyvatel ohrožených velkou vodou už od sobotního večera. Na místě jsou hasiči se čluny a pomáhají se záchranou lidí.
Povodí Odry očekává, že stoletá voda bude významně překonána i na dalších místech – řece Odře v Ostravě-Svinově, Opavici v Krnově na Bruntálsku i na řece Opavě, a to od Opavy po ústí.
„Situace je horší, než jak v sobotu uváděly prognózy. Vody je mnohem více,“ řekl mluvčí města. Vážná situace je podle něj například u zahrádkářské kolonie nedaleko Vojenského splavu.
Česko zasáhly povodně. Hladiny řek v noci nadále stoupaly. Nejdramatičtější situace je v Moravskoslezském kraji a na severu kraje Olomouckého. Oba už v sobotu vyhlásily stav nebezpečí.
„Velká část města už je pod vodou. Zaplavené je už i centrum. Zatím je tma. Nemáme hlášení o tom, že by se někdo zranil či o obětech,“ řekla mluvčí Krnova.