V Ostravě dojde k revizi hrází. ‚Chceme vytvořit sofistikovanější systém bariér,‘ řekl starosta Boháč

Ostrava spustí revizi protipovodňových opatření. Město bylo letošní velkou vodou celkově zasažené méně než v roce 1997, jenže některé hráze nezastavily nápor vody z Jesenicka a Opavska. Kritický byl soutok Opavy s Odrou, kde voda bariéru překonala.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V místě soutoku řek Opavy a Odry jsou dvě zhruba padesátimetrové trhliny v hrázi

V místě soutoku řek Opavy a Odry jsou dvě zhruba padesátimetrové trhliny v hrázi | Foto: Město Ostrava | Zdroj: Twitter

„Vedle toku Odry se najednou objevila další řeka, která ale začala zaplňovat zadní Přívoz. Odehrálo se to v průběhu noci, takže nebylo vidět. Nicméně ráno poté odhalilo příčinu,“ řekl ředitel krajského hasičského sboru Radim Kuchař Českému rozhlasu u místa, kde nastaly největší problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostrava spustí revizi protipovodňových opatření

Voda na dvou místech narušila korunu hráze a dvěma asi padesátimetrovými průrvami začala do Ostravy proudit nová řeka. „Pokud si vzpomínám dobře na informaci, kterou jsme tehdy měli na štábu, tak množství vody, které odtékalo přes ty dva zuby, bylo přirovnáno k objemu řeky Lučiny,“ popsal Kuchař.

Voda zaplavila část Nové Vsi, Mariánských Hor a Přívozu. Tam už mohla přirozeně odtékat do Ostravice, která v tu chvíli měla kulminaci za sebou. Ostravice zůstala na většině míst v korytě. Podle mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčkové to umožnily včasné předpovědi a následné upouštění přehrad.

V Ostravě začala evakuace městské části Přívoz. Hráz Odry má na soutoku dvě trhliny

Číst článek

„Zásadní vliv vodních děl Morávka, Šance a Žermanice byl na města, jako je Frýdek-Místek a Ostrava. Ta byla před povodněmi z povodí Ostravice prakticky ochráněna. Regulace, respektive řízení nádrží během povodní, je zásadní,“ uvedla Vlčková.

Voda Ostravu zasáhla méně než v roce 1997. I díky vybudovaným hrázím podél Odry, které byly navržené na stoletou vodu s osmdesáti centimetrovou rezervou. Na některých místech ale za dvacet let terén mírně poklesl a hráze si takzvaně sedly.

„Tahle povodeň ukázala, že musíme všechny hráze v Ostravě projít a změřit ty výšky. Samozřejmě víme, že nám v Ostravě jedna hráz praskla v místě soutoku Odry s Opavou,“ uvedl primátor Ostravy Jan Dohnal z ODS.

„Je to i o samotné skladbě hráze, protože jsou často ze sypaného materiálu. Už teď se bavíme s Povodím Odry, že minimálně v exponovaných místech dojde k vyztužení pomocí kovových konstrukcí,“ dovysvětlil Dohnal.

530 zachráněných z Ostravy-Přívozu. Podle primátora už by se neměl zvyšovat počet evakuovaných oblastí

Číst článek

Vlastní revize protipovodňových opatření chystají i starostové jednotlivých městských částí. „Jako starostové jsme se navzájem zavázali, že vezmeme mapu a zakreslíme všechna krizová místa, která se v Ostravě stala. Poté zkusíme vytvořit sofistikovanější systém bariér nebo rozparcelování jednotlivých částí,“ řekl náměstek primátora a nezávislý starosta částí Radvanice a Bartovice Aleš Boháč.

„Dá se vůbec předejít defektům v hrázích nebo v nějakých lokalitách? Všichni jsme věděli, jak bojovat v oblasti Nové Vsi. Zachránily se dvě třetiny té obce a voda přišla z opačné strany,“ dodal Aleš Boháč s tím, že v rizikových místech budou zřejmě muset městské obvody a obce přehodnotit územní plány a regulovat výstavbu.

František Kuča, kvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme