„Zachránily se dvě třetiny Nové Vsi a voda přišla z opačné strany,“ řekl Aleš Boháč. V rizikových místech budou zřejmě muset městské obvody a obce přehodnotit územní plány a regulovat výstavbu.
Do areálu Ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívozu se teď vlivem škod, které tady povodeň napáchala, nedá dostat. Veškerá odpadní voda teď teče přímo do Odry.
Státní developer (SIRS) i autoři nedávno zveřejněné studie záplavového území tvrdí, že data ze zářijových povodní potvrzují jejich dřívější výpočty. Navrhovaná řešení v okolí parku budou dostatečná.
Mapa, poznávací zelená vesta a nezbytné holínky. Dobrovolníci z neziskové sociální organizace Adra vyrazili do povodní zasažených oblastí, aby zmonitorovali, co tam lidé aktuálně nejvíce potřebují.
Dobrovolníci plnili pytle pískem z plážového baru. Někteří si pytle odvezli na ochranu vlastních obydlí, jiní pomáhali zabezpečit samotný bar a podniky.
Podle primátora Ostravy Jana Dohnala je dobrou zprávou, že klesla hladina řeky Ostravice, do které se nyní fakticky vlévá rozteklá Odra, čímž se snižuje hladina rozlité vody.
Asi třetina Ostravy je kvůli zatopeným parovodům bez teplé vody a voda komplikuje provoz na jedné z hlavních dopravních tepen města. Hydrologové navíc předpovídají kulminaci vodních toků.
Moravskoslezskému kraji hrozí extrémní povodeň – očekává se zde stoletá voda. Server iROZHLAS.cz přináší přehled, jaké území v jednotlivých městech může být vodou na základě povodňových map zasaženo.
„Krajský krizový štáb a hejtman jsou oprávněni dělat některá rozhodnutí přímo. Ať už se to týká preventivních zásahů, kácení stromů nebo evakuací,“ řekl Radiožurnálu o stavu nebezpečí ministr Hladík.
Na ochranu řeky Odry upozorňují ochránci přírody, ekologové i kajakáři. Dobrovolně měří salinitu vody při sjíždění řeky. Podle nich kvůli znečištění hynou v Odře ryby i mlži.
Za úhyn vodních živočichů pravděpodobně může zlatá řasa, které se v Odře daří kvůli solance z odpadních vod. Rybáři a dobrovolníci v posledních dvou týdnech vylovili přes 600 kilogramů mrtvých ryb.
Od března 2024 se totiž na ně nevztahuje žádná ochrana. Vláda projekt výstavby kanálu zrušila kvůli vysokým finančním nákladům a také ekologickým rizikům.
Muž, který zřejmě u řeky Odry rybařil, byl postřelen v noci z pátku na sobotu při odlovu divočáků v Ostravě-Petřkovicích. Na místě byli dva myslivci, jeden je nyní podezřelý z usmrcení z nedbalosti.
Mrtvé ryby se v řece objevily minulou středu. O dva dny dříve na Ostravsku intenzivně pršelo a to vedlo k výplachu sedimentů z kanalizací a splachu z polí. Proto bylo v řece málo kyslíku.
Nedostatek vody pro domácnosti a průmysl nehrozí. Po čtvrtečním jednání s řediteli podniků spravujících povodí Vltavy, Moravy, Ohře, Odry a Labe to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Podle sdělení polského státního podniku Wody Polskie si jeho pracovníci dopoledne povšimli leklých ryb v hraničním úseku řeky Odry. Zatím není znám rozsah ani příčina úhynu.
Status právnické osoby by měl řece zajistit možnost, aby mohla být zastupována před soudem. A to třeba v případech, jako byl ten loňský, kdy náhle uhynulo velké množství ryb.
Podobnost s Bečvou stran nejistoty, zatuchlosti a vsouvání odpovědnosti do bot druhým je tu stejná s tím rozdílem, že tady dostala mezinárodní rozměr, píše v komentáři Ivan Štern.
„S největší pravděpodobností máme co do činění s trestným činem, do vody se dostala látka, která způsobuje úhyn ryb a organismů,“ uvedl náměstek polské ministryně životního prostředí Jacek Ozdoba.
Plánovaná studie má zhodnotit ekonomické a ekologické aspekty případného splavnění Odry v českém pohraničí do Polska. Podle ministra dopravy Martina Kupky má určit, jestli do projektu investovat.
Podle ministerstva dopravy by splavnění Odry znamenalo napojení České republiky na evropskou síť vodních cest. Touto cestou by pak bylo možné transportovat kontejnery nebo automobily.