Tisíce lidí se v Praze sešly k tříletému výročí ruské invaze. Prezident Pavel podpořil Kyjev ve vyjednávání
Třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu si lidé v neděli připomínají v Praze na Staroměstském náměstí. Několik nevládních organizací tam uspořádalo akci Společně za Ukrajinu. Lidé zaplnili více než dvě třetiny náměstí. Promluvil k nim i prezident Petr Pavel. „Nelze dopustit kompromitaci mezinárodního práva a dát agresorovi odměnu,“ řekl Pavel. Stovky lidí se u příležitosti třetího výročí vpádu ruských vojsk na Ukrajinu sešly také v Brně.
Ukrajina chtěla být podle hlavy státu po konci studené války suverénní zemí, ale Rusko porušilo veškeré dohody, anektovalo Krym a nakonec Ukrajinu napadlo. Je jednoznačné, kdo je agresorem, dodal. Česko musí podle něj trvat na tom, aby Ukrajina i Evropa byly u mírových jednání. Řekl taky, že je pyšný na to, že Češi od začátku konfliktu stojí na straně Ukrajiny.
Kolář: Trump se chce s Putinem domluvit. Budeme muset čelit nejenom ruské agresi, ale i tlaku z USA
Číst článek
Prezident poděkoval lidem za podporu Ukrajiny. Když bude oslabená, nemůže podle něj vyjednat mír, který by si přála. „Pokud nechceme, aby ve světě znovu zvítězilo právo silnějšího, pokud mají platit pravidla, která tu byla nastavena po druhé světové válce, pokud mají platit mezinárodní zákony, tak musíme Ukrajině pomoci,“ prohlásil Pavel.
Prezident také upozornil na to, že ještě před nedávnem měly demokratické země na rusko-ukrajinský konflikt shodný názor. „V posledních týdnech slyšíme rozdílné přístupy, které jsou v lepším případě označitelné jako pragmatické, v horším jako opuštění hodnotových zásad politiky, kterou západ uplatňoval v posledních desetiletích,“ uvedl.
Přestože je podle hlavy státu v českém zájmu postupovat ve shodě se Spojenými státy a mít s nimi společné strategické zájmy, nemělo by jimi být ustupování diktátorům. Evropa proto musí být podle prezidenta asertivnější a hrát při jednáních větší roli.
Pavel tento týden hovořil se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Ujistil ho o plné podpoře a o tom, že Česko spolu s dalšími evropskými státy hodlá zintenzivnit pomoc Ruskem napadené zemi.
STEM: Většina Čechů si přeje ukončení konfliktu na Ukrajině i za cenu ztraceného území
Číst článek
Dále na Staromětském náměstí vystoupili i Ukrajinci a Ukrajinky s očitým svědectvím z válčící země. Například Ljudmila vyprávěla, jak se Česko pro ni a pro její rodinu stalo druhým, ale bezpečným domovem.
V davu vlály ukrajinské vlajky, lidé držely transparenty, které se často odkazovaly na dění posledních dnů, kdy americký prezident Donald Trump zpochybnil, kdo je v konfliktu agresor a kdo oběť.
Po skončení akce tady na Staroměstském náměstí se vydá průvod na náměstí Kinských k památníku ukrajinského básníka Tarase Ševčenka. Nést by měli lidé slunečnice, symbol odporu proti invazi, od kterého zítra uplynou přesně tři roky, informuje z místa redaktorka Českého rozhlasu.
Na Staroměstském náměstí se v neděli sešly tisíce lidí. Shromáždění Společně za Ukrajinu svolaly nevládní organizace, podle kterých je důležité, aby lidé vytrvali v podpoře napadené země a byli nadále ochotni pomáhat.
Demonstrace v Brně
Na brněnském náměstí Svobody vystoupili mimo jiné primátorka Markéta Vaňková (ODS) či hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Mluvili s obavami o mírovém jednání bez Ukrajiny. Za důležitý považují postoj Evropy, která musí stát za napadenou zemí ještě silněji než dosud.
Trumpovy výroky o tom, že nepokládá za nezbytnou přítomnost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na jednáních o ukončení války nebo jeho náznaky, že konflikt začala Ukrajina, odmítli také přítomní Ukrajinci.
Zelenskyj v neděli na tiskové konferenci uvedl, že se nechystá uznat, že by Ukrajina dlužila Spojeným státům 500 miliard dolarů (asi 12 bilionů Kč) za válečnou pomoc. USA poskytly Ukrajině pomoc za 100 miliard dolarů a dary nepovažujeme za půjčky, řekl novinářům podle serveru RBK-Ukrajina. O částce 500 miliard dolarů často mluví Trump, poznamenala agentura Reuters.