„Takováto opatření zvyšují riziko beztrestnosti nejtěžších zločinů a hrozí narušit vládu mezinárodního práva, která je klíčem k prosazování globálního řádu a bezpečnosti,“ uvedly státy v prohlášení.
K soudu se dostal jen omezený počet případů válečných zločinů v bývalé Jugoslávii, říká s hořkostí v hlase Serge Brammertz hlavní žalobce Mezinárodního reziduálního mechanismu pro trestní tribunály.
Nejprve menší výbuch a následně silná detonace nastaly v sobotu v 6.15, v důsledku čehož se částečně zřítila třípodlažní budova a začala hořet. Pět bytů exploze zcela zničila.
Izrael okupací palestinských území porušuje mezinárodní právo, uvedl v pátek Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu toto vyjádření odmítl.
Prokurátor Mezinárodního trestního tribunálu Karim Khan navrhl zatykač proti Netanjahuovi, izraelskému ministru obrany a třem vůdcům hnutí Hamás. Podle něj nesou odpovědnost za válečné zločiny.
„Pro Ukrajinu jsou taková obrněná vozidla velmi důležitá, jsou ovladatelná, mohou rychle přepravovat vojáky a mohou být použita k průzkumu, útoku i obraně,“ uvedla ministryně.
Analytik izraelského deníku Haarec Amos Harel uvedl, že izraelská vláda předpokládá, že by hlavní prokurátor ICC Karim Khan mohl v nadcházejícím týdnu vydat zatykače na několik izraelských politiků.
„Nejsme účastníky statutu, neuznáváme to,“ sdělil Peskov. „Víme, že tam probíhají různé neveřejné procesy, které se dělají v tajnosti. Podle toho na takováto rozhodnutí pohlížíme,“ prohlásil.
Oddíly verbovaly malé chlapce, které využívaly jako vojáky, a také dívky coby sexuální otrokyně. Jeden z unesených dětských vojáků vypovídal u soudu, že byl milicemi donucen zastřelit vlastní sestru.
Izrael musí podle předběžného opatření Mezinárodního soudu v Haagu zajistit, že se jeho vojenské síly nedopouštějí na Palestincích skutků naplňujících podstatu genocidy.
Mezinárodní soudní dvůr 26. ledna uložil Izraeli, aby přijal kroky, které v Gaze zlepší humanitární situaci a zabrání genocidě, z níž ho před haagským soudem viní Jihoafrická republika.
„Nebezpečná situace si žádá okamžité uplatnění předběžných opatření, a to napříč celým Pásmem Gazy včetně Rafáhu, nežádá si však přijetí dodatečných předběžných opatření,“ stojí v rozhodnutí soudu
Podle Kyjeva se Rusko v souvislosti s konfliktem, který na východě Ukrajiny vypukl v roce 2014, provinilo vůči dohodám proti financování terorismu a rasové diskriminaci.
Těchto šest dětí patří mezi tisíce nezletilých, které podle Kyjeva Rusko odvleklo na své území po vpádu na Ukrajinu nebo uvázly na územích okupovaných po začátku války.
Čína si nad téměř celým Jihočínským mořem, kterým procházejí významné námořní trasy a očekávají se tam rozsáhlá naleziště nerostných surovin, nárokuje svrchovanost. To mezinárodní společenství odmítá.
„Agrese proti Ukrajině mírně řečeno neprobíhá podle plánu a Rusko se velice rychle blíží k velkým otřesům. Bude potřeba za tento stav hledat určité viníky,“ říká Šír z Univerzity Karlovy.
„Zajištění důkazů je absolutně prioritní,“ říká pro Radiožurnál Vladimír Dzuro, bývalý vyšetřovatel úřadu žalobce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii.
Ukrajina požádala Mezinárodní trestní soud v Haagu, aby vyšetřil zničení Kachovské přehrady z počátku tohoto týdne. Ukrajinské úřady už soudu předaly veškeré informace, které k věci mají.
Félicien Kabuga, který čelil obvinění z financování genocidy Tutsiů ve Rwandě v roce 1994, nemůže být souzen. Podle agentury AFP o tom rozhodl jeden z trestních soudů OSN se sídlem v Haagu.