NATO mohlo zabránit invazi na Ukrajinu. Stačilo dříve poslat vybavení, míní Stoltenberg

Severoatlantická aliance (NATO) toho mohla udělat více pro vyzbrojení Ukrajiny, aby tak zabránila ruské invazi v roce 2022. V rozhovoru s německým týdeníkem Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) to uvedl končící generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Berlín/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Praze

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Praze | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nyní poskytujeme vojenské vybavení do války - tehdy jsme mohli poskytnout vojenské vybavení, abychom válce zabránili,“ řekl Stoltenberg. Poukázal na neochotu NATO poskytnout zbraně, o které Kyjev požádal před invazí, kvůli obavám z eskalace napětí s Ruskem.

Dva mrtvé a devět raněných si vyžádal ruský útok v Sumské oblasti. V Kyjevě byla zasažena budova

Číst článek

Po zahájení války Kyjev, který není členem NATO, po počátečním váhání začal dostávat od svých spojenců jeden zbraňový systém za druhým.

Stoltenberg rovněž uvedl, že válku na Ukrajině se podaří ukončit jedině u jednacího stolu. „K ukončení této války bude muset v určité fázi opět nastat dialog s Ruskem. Musí však být založen na ukrajinské síle,“ řekl.

Stoltenberg, bývalý premiér Norska, v říjnu odstoupí z funkce v čele NATO, kterou zastával od roku 2014. Nahradí ho bývalý nizozemský premiér Mark Rutte. Stoltenberg odmítl potvrdit, že po odchodu z NATO převezme funkci předsedy Mnichovské bezpečnostní konference po německém diplomatovi Christophu Heusgenovi. Prohlásil, že má mnoho možností a bude bydlet v Oslu.

adn, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme