Mám dobrý den, komentoval Trump zveřejnění Muellerovy zprávy. Ta ho neočistila, ani neobvinila
Ministerstvo spravedlnosti Spojených států ve čtvrtek zveřejnilo redigovanou zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se dva roky věnoval vlivu Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Zpráva nečiní závěr, že se prezident dopustil trestného činu, ale ani ho neospravedlňuje, uvádí se v Muellerově dokumentu. Šéf Bílého domu na zveřejnění zprávy reagoval slovy, že má dobrý den.
Zpráva Roberta Muellera se zabývala vlivem Ruska na prezidentské volby v USA v roce 2016. Kromě toho se ale věnovala také otázce, jestli se americký prezident nedopustil bránění průchodu spravedlnosti. Mueller nedošel k závěru, že by se Donald Trump dopustil trestných činů, zároveň ho ale nijak zvlášť neočišťuje.
Ministr spravedlnosti USA: Trump s Ruskem nespolupracoval, Moskva se ale pokusila ovlivnit volby
Číst článek
K otázce o vlivu Ruska, zpráva uvádí, že se vyšetřovatelům podařilo „identifikovat četná spojení mezi jednotlivci s vazbami na ruskou vládu a jednotlivci spojenými s Trumpovou kampaní, důkazy nejsou ale dostatečné pro obvinění z trestného činu“. Muellerovo vyšetřování ale potvrdilo pokus Ruska narušit prezidentské volby v roce 2016.
V závěrech zprávy se také uvádí, že není možné jasně říct, že se prezident Donald Trump dopustil bránění průchodu spravedlnosti.
„Pokud bychom po důkladném vyšetřování faktů nabyli přesvědčení, že se prezident jasně nedopustil bránění průchodu spravedlnosti, uvedli bychom to...nejsme ale schopni tento soud vynést,“ stojí ve zprávě. „A proto tato zpráva sice nedospívá k závěru, že prezident spáchal trestný čin, ale ani ho neospravedlňuje,“ píše se v textu.
Kromě toho se ve zprávě píše, že prezident Donald Trump usiloval o Muellerův konec v čele vyšetřovacího týmu.
Kontrola nad vyšetřováním
Podle agentury AP zpráva mimo jiné odhaluje, že se Trump opakovaně pokusil získat nad vyšetřováním ruské kauzy kontrolu. Mueller se zmiňuje o deseti incidentech, které prověřoval jako možné bránění průchodu spravedlnosti.
Je mezi nimi například propuštění tehdejšího šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, o kterém rozhodl šéf Bílého domu, či údajné snahy o to, aby někteří svědci s Muellerovým týmem nespolupracovali.
Podle zprávy existuje „množství důkazů“, že Comeyho z čela FBI odvolal Trump kvůli jeho „neochotě veřejně uvést, že prezident osobně není vyšetřován“.
Podle zprávy Trump také nařídil v červnu 2017 svým podřízeným, aby se pokusili zbavit zvláštního vyšetřovatele Muellera. Poradce Don McGahn, který měl Muellera obvinit ze střetu zájmů, to ale podle zprávy odmítl.
„Pokusy prezidenta ovlivnit vyšetřování byly většinou neúspěšné, ale to je zejména díky tomu, že lidé blízcí prezidentovi odmítli vykonat příkazy nebo vyslyšet jeho žádosti,“ uvádí se ve zprávě.
‚Konec mého prezidentství‘
Zpráva také zachycuje okamžik, kdy se Donald Trump dozvěděl o jmenování zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera.
Toho v květnu 2017 pověřilo ministerstvo spravedlnosti, aby vedl zvláštní vyšetřování možné spolupráce mezi Ruskem a zástupci Trumpovy předvolební kampaně s cílem ovlivnit volby.
„Trump se sesunul zpátky do křesla a řekl: ‚Ó můj bože. To je hrozné. To je konec mého prezidentství. Jsem v prd***,“ cituje zpráva exšéfa resortu spravedlnosti Jeffa Sessionse.
Hněv si prezident podle zprávy vylil na ministrovi spravedlnosti. „Jak jsi to mohl dopustit, Jeffe?“ řekl podle zprávy Sessionsovi a dodal, že ho ministr zklamal.
Jeff Sessions, který na svou funkci ministra rezignoval loni v listopadu, si podle zprávy vybavil, že mu prezident vyčetl, že jeho úkolem bylo jej „ochraňovat“. „To je nejhorší věc, jaká se mi kdy stala,“ komentoval podle zprávy Trump novinku o Muellerově jmenování.
Neuspokojivé odpovědi
Zpráva se také vyjadřuje k odpovědím, které vyšetřovatelé zaslali prezidentovi Trumpovi. Robert Mueller se snažil o osobní rozhovor, ale Trump odmítal. Nakonec požadované odpovědi zaslal písemně v listopadu 2018, stojí ve zprávě.
Jak v ní ovšem bývalý ředitel FBI uvádí, tyto odpovědi nebyly dostatečné. „Mimo jiné jsme zaznamenali, že prezident odpověděl ve více než 30 případech tak, že si ‚nevybavuje‘, ‚nepamatuje‘ nebo si informaci ‚nemůže vybavit‘. Další odpovědi byly ‚nekompletní nebo nepřesné‘,“ píše se ve zprávě s tím, že o osobní výslech nakonec Mueller neusiloval, protože očekával dlouhou právní bitvu a důkazy získal z jiných zdrojů.
Vliv Ruska
Zpráva se dotýká také vyšetřování těsné blízkosti Donalda Trumpa. Jeho syn Donald totiž už dříve před senátním soudním výborem přiznal, že se v roce 2016 sešel s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou, protože mohla disponovat kompromitujícími informacemi o Clintonové.
Na schůzce byli přítomní i další členové Trumpova týmu - Trumpův zeť Jared Kushner a tehdejší šéf Trumpovy kampaně Manafort. Podle zprávy šli na setkání s nadějí, že jim Rusové v kampani pomohou. Ti ovšem žádné užitečné informace neposkytli. Zpráva zároveň uvádí, že neexistuje důkaz, že by Trump o schůzce předem věděl.
Spiknutí proti USA a pokus ovlivnit svědky. Manafort si ve vězení odpyká 3,5 roku navíc
Číst článek
Taktéž se zpráva věnovala otázce setkáním Trumpa a tehdejšího ruského velvyslance Sergeje Kisljaka. Ten byl také v kontaktu s bezpečnostním poradcem prezidenta Michaelem Flynnem, což vedlo k jeho konci v prosinci 2017. "Musel jsem generála Flynna vyhodit, protože lhal viceprezidentovi a FBI,“ uvedl tehdy Trump s tím, že o kontaktech lhal, ale Flynnovy činy byly v souladu se zákonem.
O schůzkách Trumpa s Kisljakem v dubnu a červenci 2016 zpráva píše, že byla „krátká, veřejná a nevýznamná“.
‚Konec hry‘
Zprávu, která má 182 stran a i s přílohami 448, zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti na svém serveru. Předtím ji ministr William Barr dal k dispozici Kongresu USA.
Jak ministerstvo avizovalo, jsou některé pasáže začerněné. Měly by to být části související s utajovanými skutečnostmi či se třetími osobami, které neměly k vyšetřování přímý vztah.
Americký ministr spravedlnosti William Barr ve čtvrtek uvedl, že Bílý dům zprávu se začerněnými pasážemi ještě před zveřejněním dostal k posouzení. Prezident Trump se ale nerozhodl využít jeho pravomoci utajit některé pasáže.
Trump na akci pro veterány krátce po zveřejnění Muellerovy zprávy uvedl, že má dnes dobrý den. „Tato kachna, to by se nemělo už nikdy stát žádnému prezidentovi,“ uvedl.
Šéf Bílého domu Trump v reakci na zveřejnění zprávy na Twitteru přidal fotografii inspirovanou americkým seriálem Hra o trůny, kde se píše „Konec hry“.
V textu na fotomontáži odkazuje na oblíbený seriál stanice HBO Hra o trůny, jehož poslední série se začala vysílat tuto neděli.
„Žádná tajná dohoda. Žádné bránění spravedlnosti. Pro nenávistníky a radikální levicové demokraty - hra skončila,“ zní nápis na fotomontáži, na níž stojí americký prezident zády k divákovi zahalen v bílém dýmu.
Prezidentův právní tým, jehož členy jsou mimo jiné Rudy Giuliani či Jay Sekulow, označili výsledky vyšetřování za „prezidentovo naprosté vítězství“. „Je jasné, že nedošlo k žádnému trestnému činu,“ uvedli v prohlášení.