Ministerstvo průmyslu loni v létě dostalo na „zajištění personální stability“ 37 milionů. Kancelář Senátu od nového roku zase 8 milionů, protože jejich zaměstnanci brali méně než ti ve Sněmovně.
Raduan Nwelati loni opět neodevzdal majetkové přiznání. A zákonnou povinnost nesplnil ani při odchodu z funkce senátora, kdy měl podat výstupní oznámení. Rozběhlo se tak další přestupkové řízení.
Sněmovna neodhlasovala návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), kterým by se přidalo na platy jeho zaměstnancům. Prošel návrh, který vypadá na první pohled stejně, ale platy nezvyšuje.
Připravit a schválit nový zákon o střetu zájmů se ale nejspíš nestihne. „Zohlednit je třeba také časový rámec daný délkou volebního období,“ zní z ministerstva spravedlnosti.
Server iROZHLAS.cz v sérii článků popisuje krizi ústavní výchovy, poslední část se zaměřuje na možné změny systému. Špatná zpráva je, že plánované změny zřejmě nestihnou projít legislativním procesem.
Bondiová působila ve funkci ministryně spravedlnosti Floridy v letech 2011 až 2019. Během Trumpova prvního mandátu byla členkou jeho komise proti zneužívání opiátů a drog.
Reformu trestního práva, která podporuje především peněžité tresty, ve středu schválila vláda. Slibuje si, že díky návrhu uleví přetíženým věznicím či zefektivní trestní řízení.
Robustní novelu trestního práva ve středu schválila vláda. Podle oslovených expertů ale není jisté, že návrh rozšiřující peněžité tresty stihne projít do podzimních sněmovních voleb.
S částečnou legalizací samopěstování počítá novela trestního zákoníku, kterou má ve středu projednat vláda. Návrh zároveň povoluje mít doma až 50 gramů konopí. Podle Vobořila je to ale mimo realitu.
Změnu by měla přinést novela trestního zákoníku z pera ministerstva spravedlnosti. Po rozšíření trestů v oblasti špionáže dlouhodobě volá uzemská kontrarozvědka.
Ministři, státní zástupci a další subjekty podali k novele desítky připomínek. Vláda musí zákon projednat v září, aby stihl projít Parlamentem do konce volebního období.
Urolog vypracoval posudek, ve kterém dal za pravdu lékařům, že správně vyhodnotili snímky ze sona. Nikdy je ale neviděl, soudy přitom o jeho závěry opřely rozhodnutí. Znalec výtky odmítá.
Chystaný dětský certifikát má dokládat, že učitel nebo vychovatel nikdy nebyl odsouzen za násilný trestný čin. A to i v případě, že uplynula lhůta pro zahlazení trestu.
Měl usnadnit práci soudním úředníkům při anonymizacích povinně zveřejňovaných rozsudků. Resortem spravedlnosti představený anonymizér ale podle informací z okresních soudů práci a čas nešetří.
Oběti sexuálního a domácího násilí často nenachází u soudů zastání. O tom, proč by se měli soudci neustále vzdělávat či co trápí české advokáty, mluvila zakladatelka organizace Beztrestu Lucie Hrdá.
Fenomén korupce zajímá nejen policii České republiky, ale i vědce. Jednou z nich je i socioložka Kristýna Bašná, která se svým týmem v uplynulých třech letech zkoumala různé formy uplácení.
Podle dat poskytnutých ministerstvem financí jsou rozpočtované průměrné platy v letošním roce téměř na všech ministerstvech nižší, než byly skutečné průměrné platy za rok 2022.
„Nejde jen o zapisovatelky, ale i třeba o vyšší soudní úředníky a asistenty soudců, kteří nedosahují minima nebo průměrného platu v Česku,“ upozornila šéfka justičních odborů Anna Pospíšilová.
Původně měl registr fungovat už od začátku letošního roku, teď je ale v ohrožení i další termín – 1. leden 2025. Ministerstvo spravedlnosti přitom loni prohlásilo, že se už dohodlo na jeho detailech.
Za veřejné schvalování teroristických útoků i na sociálních sítích mohou v Česku hrozit nižší tresty. Maximální možná sazba by se podle novely mohla snížit na dvanáct let.
Stížnost bude řešit Nejvyšší soud, který ale nemůže napadené rozhodnutí zrušit. Jeho výrok by však mohl ovlivnit budoucí rozhodování justice v obdobných případech.
Hlavním nástrojem regulace má být zavedení registru. „Lobbisté, pokud budou chtít provozovat lobbování legálně, budou povinni činnost předem ohlásit ministerstvu spravedlnosti,“ uvedlo ministerstvo.
Se Stanislavovým jménem se pojí několik kauz. Třeba na případ whistleblowera Benýška nebo podezření na podivné rozdělování zakázek v domově sociální péče.
Už žádná střídavá nebo výlučná péče o děti. Stát chce zrušit zažité termíny, které se používají například po rozvodech. Soudy mají určit, kdo a ve které dny se bude o dítě starat.