Britský ministr zahraničí jednal v Barmě o návratů Rohingů. 'Násilí se musí vyšetřit,' prohlásil

Britský ministr zahraničí Boris Johnson v neděli s barmskou civilní vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij hovořil o situaci v Arakanském státě na severu Barmy, který je domovem menšinových Rohingů. Johnson do Barmy přicestoval z Bangladéše, kde se setkal s Rohingy, kteří tam uprchli před násilím z Barmy. Podle britského ministerstva zahraničí Johnson se Su Ťij probíral přípravy návratu uprchlíků do Barmy.

Neipyijto (Barma) (Aktualizováno: 17:41 11. 2. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí Boris Johnson s barmskou civilní vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij

Britský ministr zahraničí Boris Johnson s barmskou civilní vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij | Foto: Myanmar New Agency | Zdroj: Reuters

Johnson, který se pak vydal do Arakanského státu, na twitteru napsal, že je nutné, aby barmské úřady nechaly plně a nezávisle vyšetřit násilí, jež se v této části Barmy odehrálo.

Je podle něj také třeba zajistit podmínky pro to, aby se Rohingové mohli vrátit.

Z Arakanského státu kvůli represím armády od loňského srpna uteklo téměř 690 tisíc muslimských Rohingů. Barmské úřady je neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o Bengálcích, tedy o přistěhovalcích z Bangladéše, kteří se do země dostali nelegálně.

V Barmě čelí Rohingové dlouhodobě pronásledování, je jim upíráno občanství a základní lidská práva. Armáda po srpnových útocích rohingských povstalců zahájila v Arakanském státě razie, které vyprovokovaly uprchlickou vlnu. OSN kampaň proti Rohingům považuje za etnickou čistku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme