Příběh o dopadení nejhledanějšího teroristy. USA Bagdádího identifikovaly díky spodnímu prádlu
Operaci vedoucí k dopadení nejhledanějšího teroristy světa předcházely roky pátrání a měsíce tvrdých příprav, tento víkend se však úsilí konečně vyplatilo. „Jackpot!“ prohlásil jeden z členů speciálního komanda poté, co jeho tým na severozápadě Sýrie dopadl Abú Bakra Bagdádího. Vůdce „Islámského státu“ se odmítl vzdát a před zraky amerických vojáků se raději odpálil, než aby skončil v jejich zajetí. Jak operace probíhala a co jí přecházelo?
Zprávy o údajném úmrtí nejhledanějšího teroristy světa se v uplynulých letech objevily na stránkách světových médií několikrát, nakonec se ale vždy ukázalo, že vůdce teroristické organizace Islámský stát Abú Bakr Bagdádí žije. Tento víkend ale přišel zlom.
„Právě se stalo něco velkého,“ vzkázal do světa přes sociální síť Twitter šéf Bílého domu Donald Trump. Na mimořádné tiskové konferenci pak mediální spekulace o smrti Bagdádího potvrdil.
Vůdce samozvaného Islámského státu Abú Bakr Bagdádí, který v roce 2014 ohlásil vznik chalífátu na dobytých územích v Sýrii a Iráku, se americkým tajným službám úspěšně skrýval už od roku 2011, kdy na něj Spojené státy vypsaly odměnu ve výši deseti milionů dolarů. Postupně se vyšplhala dokonce na 25 milionů, přesto se povedlo k Bagdádímu dostat až koncem minulého týdne.
Zabití Bagdádího je podle Macrona ‚tvrdá rána pro Islámský stát‘. Británie upozorňuje, že boj nekončí
Číst článek
První fáze: lokalizace
Aby mohly podniknout úder proti nejhledanějšímu teroristovi světa, potřebovaly Spojené státy jediné – zjistit konkrétní a důvěryhodné informace o tom, kde se Abú Bakr Bagdádí nachází. Přesně to Washington získal letos v létě – mimo jiné díky výslechu jedné z Bagdádího manželek, zásadní roli pro lokalizování vůdce Islámského státu však byla především spolupráce CIA s iráckými a kurdskými tajnými službami.
Trumpova administrativa tak zjistila, že se Bagdádí skrývá ve vesnici Bariša v severozápadní provincii Idlíb. Jde o oblast kontrolovanou skupinou Hurás al-Dín, jež má blízko k Al-Káidě – útočiště mu údajně poskytl lídr této džihádistické skupiny Abú Mohammed Salama, v jehož domě Bagdádí přechodně žil.
Do provincie Idlíb se Bagdádí měl přesunout z východosyrské provincie Dajr az-Zaur. Podle odborníků přitom není zvlášť překvapivé, že odešel právě do Idlíbu, kam v minulosti zamířily stovky dalších bojovníků takzvaného Islámského státu.
„Některé západní zpravodajské služby očekávaly, že se bude ukrývat právě tady. V porovnání s ostatními regiony v Sýrii a Iráku, které se nacházejí pod kontrolou Kurdů, Bašára Asada, Ruska nebo dokonce Turecka, to není tak nepřátelské místo,“ vysvětlil pro televizi NBC Faváz Gerges z London School of Economics.
Klíčový zdroj zevnitř
Při dopadení a identifikaci Bagdádího však klíčovou roli sehrál ještě jeden významný článek celého řetězce. Jde o zdroj napojený na arabsko-kurdskou koalici SDF, který se dokázal dostat do těsné blízkosti Bagdádího i jeho spojenců. Ten Američanům údajně předal nejen informace o počtu lidí, kteří nejhledanějšího teroristu světa chrání, ale i podrobné plány chodeb a tunelů jeho úkrytu, a co se nakonec stalo tím nejdůležitějším – dokázal obstarat i vzorek DNA, na základě kterého byl Bagdádí identifikován.
Tajný informátor získal před třemi měsíci spodní prádlo Bagdádího a zhruba před měsícem i vzorek jeho krve. Pro televizi NBC to uvedl velitel SDF Mazlúm Abdí, podle něhož byl jejich zdroj přítomen i následné razii speciálního amerického komanda, s nímž po ukončení operace také místo opustil.
Klíčovou roli, kterou arabsko-kurdské síly při operaci sehrály, pro televizi CNN potvrdil i jeden z amerických úředníků. „Nikdo by neměl podceňovat to, jak významnou roli v tom celém sehrála SDF,“ řekl pro CNN a dodal, že dřívější slova velitele SDF Mazlúma Abdího jsou naprosto přesná.
‚Jackpot‘
I díky informacím tajného informátora SDF mohla dlouho očekávaná operace s cílem zneškodnit Bagdádího konečně začít. Naplánování samotné akce se však neobešlo bez překážek.
Místo, kde se obávaný vůdce nacházel, má pod kontrolou Al-Káida, vzdušný prostor však monitoruje syrský režim spolu s Ruskem – Trump proto musel Moskvu informovat, že se zde budou pohybovat americká letadla. Z jakého důvodu, prý ale šéf Bílého domu neprozradil.
Podle zdrojů, na které se odvolává list The New York Times, navíc operaci ztížilo i rozhodnutí samotného Trumpa stáhnout kvůli plánované turecké ofenzivě ze severovýchodní Sýrie své vojáky. Hrozilo totiž, že se vůdce takzvaného Islámského státu přesune jinam, riskantní operace proto musela být urychlena.
Žije se nám tady společně dobře, říká kurdská starostka v Turecku. Operaci na severu Sýrie odsuzuje
Číst článek
Několikatýdenní přípravy vyvrcholily v sobotu večer. Víc než 50 členů amerických speciálních sil na místo dopravilo celkem osm za tmy nízko letících vrtulníků, které vzlétly z vojenské základny poblíž iráckého Irbílu. Na místě byly asi za 70 minut. Speciální jednotky se následně snažily dostat Bagdádího ven, vzdát se ale odmítl. Vůdce islamistů opásaný sebevražednou vestou popadl tři ze svých dětí a zmizel v podzemních tunelech.
Celou operaci živě sledoval i Donald Trump z pohodlí Bílého domu, podle něhož strávil Bagdádí poslední chvíle v naprostém „strachu, panice a hrůze“, vyděšený z toho, že po něm jdou americké síly. „Dostal se až na konec tunelu, zatímco ho naši psi pronásledovali. Odpálil vestu a zabil sebe a své tři děti. Jeho tělo bylo znetvořené výbuchy. A tunel se na něj zhroutil,“ popsal prezident, podle něhož Bagdádí zemřel ne jako hrdina, ale „kňučící a brečící“.
Kvůli výbuchu bylo těžké se k tělu dostat, nakonec se to ale speciální jednotce podařilo. Podle Trumpova prohlášení byl Bagdádí pozitivně identifikován už 15 minut po své smrti, kdy mu byly na místě provedeny testy DNA. „Velitel mise zavolal a řekl: ‚100procentní jistota, jackpot‘,“ popsal pro americká média poradce pro národní bezpečnost Robert O'Brien.
Stejně jako šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin v roce 2011 byl i Bagdádí pohřben do moře. Oznámil to náčelník generálního štábu generál Mark Milley, který zároveň řekl, že pes, jenž byl během operace zraněn, se postupně uzdravuje. Právě fenka Conan, jejíž fotku Trump krátce po misi zveřejnil na twitteru, se mezitím stala jednou z hlavních hrdinek čtenářů nejen ve Spojených státech.