Sýrie po nedávném pádu režimu podstupuje mnoho změn. O situaci v ní a vyhlídkách českých diplomatů, kteří v ní budou působit, mluvil s novým chargé d'affaires Vítězslavem Pivoňkou Vladimír Kroc.
Povstalecká skupina Haját Tahrír al-Šám (HTS), která svrhla syrský režim Bašár Asada, zřídila v Damašku prozatímní vládu. Syrské menšiny mají z budoucnosti obavy.
„Smrt byla snazší, než tam strávit pouhou minutu,“ popisuje Syřan, kterého v jedné z Asadových věznic bili a mučili. Utrpení tehdy 20letého studenta musel po celou dobu sledovat jeho otec.
Kvůli sankcím si Sýrie podle ministra obchodu nemůže kupovat obilí a dodávky paliv a musí tak spoléhat na své zásoby. USA tak v pondělí oznámily dočasné uvolnění některých restriktivních opatření.
„Syrské křesťany nepovažuji za menšinu, ale za nedílnou a důležitou součást dějin syrského lidu,“ řekl Šara. Vyjádřil také „velký obdiv, úctu a respekt k papeži Františkovi“.
Na nádvoří chlapecké školy v Damašku žáci radostně koukali, jak ředitel vyvěšuje novou syrskou vlajkou. „Všechno je v pořádku. Máme veškeré vybavení, pracovali jsme na zajištění asi dva nebo tři dny.“
Ať hovoříte s lidmi z vyšší třídy, chudšími, všichni slaví poměrně jednotně a říkají, že teď je třeba vybudovat novou Sýrii. Občas ale podotkne, že naučit se žít ve svobodě bude nesnadné, říká Boháč.
Řada Syřanů znala příslušníky Asadovy bezpečnosti, kteří zatýkali, vyslýchali a mučili nebo mají podíl na tom, že zmizeli jejich příbuzní. Od těchto obyvatel je slyšet volání po lynči a pomstě.
Dvojice příslušníků tajné služby syrského vojenského letectva se podle USA podílela na mučení zajatých lidí včetně amerických občanů, informovala agentura Reuters s odvoláním na zveřejněné obvinění.
Bílé přilby podle BBC uvedly, že do věznice vyslaly pět „specializovaných krizových týmů“, kterým pomáhá průvodce, který ví, jak to v rozsáhlém vězeňském komplexu vypadá.
„V důsledku bojů za svržení Asada bylo zabito 910 lidí: 392 povstalců, 380 příslušníků sil svrženého prezidenta Asada a jeho spojenců a 138 civilistů,“ uvedla Syrská organizace pro lidská práva.
Homs je důležitou dopravní křižovatkou a jeho dobytím by povstalci měli na dosah rozdělení území pod kontrolou vládních vojsk na pobřežní část a oblast kolem Damašku.
Povstalci se také zmocnili města Kunajtrá na Golanských výšinách. O rychlém postupu rebelů svědčí i to, že podle The Wall Street Journal ze Sýrie minulý týden uprchla Asadova žena se třemi dětmi.
Diplomacie je velmi jemné umění a vojenské údery, míněné jako součást diplomatické komunikace, musejí také mít tuto kvalitu. Týká se to i izraelského úderu na íránském území.
Členy válečného kabinetu jsou Netanjahu, Galant a Ganc, jako pozorovatelé v něm zasedají bývalý náčelník generálního štábu Gadi Eisenkot a ministr pro strategické záležitosti Ron Dermer.
„Bude to pak také znamenat třeba zvýšené bezpečnostní opatření v Evropě, speciálně u států, které jsou blízkými přáteli Izraele, jako jsme my,“ říká Pavel Žáček (ODS).
Americké tajné služby očekávají útok Íránu na Izrael v reakci na nálet na íránský konzulát v Damašku. Na hrozbu konfliktu reagují i některé aerolinky, německá Lufthansa zrušila lety do Teheránu.
Izrael zaútočil na budovu íránského konzulátu v syrském hlavním městě Damašku, uvedlo podle agentury Reuters íránské ministerstvo zahraničí. Při výbuchu zemřelo nejméně sedm lidí.
Jde o druhý podobný útok za méně než 24 hodin. Syrská armáda podle agentury Reuters v prohlášení uvedla, že vzdušné údery byly vedeny z okupovaných Golanských výšin.
Izrael opakovaně útočí především na cíle na západě Sýrie. Snaží se zabránit tomu, aby Írán v regionu rozšílil svůj vojenský vliv prostřednictvím milic.
Izrael nejprve reagoval dělostřeleckou palbou, která mířila do oblasti v Sýrii, odkud na izraelské území střely mířily. Následně uskutečnil i nálety stíhačkami.
Severozápad Sýrie, jeden z nejhůře postižených regionů zemětřesením. To si v Sýrii a Turecku vyžádalo tisíce mrtvých. Oblast kontrolují povstalci, kteří se staví proti vládě prezidenta Bašára Asada.
Otřesy, které byly cítit až v Káhiře, byly zaznamenány 33 kilometrů od města Gaziantep, které leží ve stejnojmenné provincii, s ohniskem v hloubce 18 kilometrů a síle 7,8 stupně Richterovy stupnice.
OPCW v pátek uvedla, že téměř dvouleté vyšetřování zjistilo, že nejméně jeden syrský vojenský vrtulník v dubnu 2018 shodil na civilisty obydlenou oblast dva zásobníky s plynným chlórem.
Město, které dlouho bylo poslední baštou povstalců v oblasti u Damašku, bylo terčem bombardování syrské armády bojující na straně režimu Bašára Asada. Asad nicméně použití chemických zbraní popíral.