Veškeré ozbrojené a revoluční skupiny, které se podílely na boji proti Asadovu režimu, byly rozpuštěny a budou začleněny do národní armády. Vláda pod vedením HTS bude v čele do 1. března 2025.
Sýrie po nedávném pádu režimu podstupuje mnoho změn. O situaci v ní a vyhlídkách českých diplomatů, kteří v ní budou působit, mluvil s novým chargé d'affaires Vítězslavem Pivoňkou Vladimír Kroc.
Povstalecká skupina Haját Tahrír al-Šám (HTS), která svrhla syrský režim Bašár Asada, zřídila v Damašku prozatímní vládu. Syrské menšiny mají z budoucnosti obavy.
Už přes měsíc vládne v Sýrii nový režim po útěku prezidenta Bašára Asada ze země. Moci se chopili islamisté vedení uskupením Haját Tahrír aš-Šám, kteří nečekaně rychle ovládli strategické části země.
„Smrt byla snazší, než tam strávit pouhou minutu,“ popisuje Syřan, kterého v jedné z Asadových věznic bili a mučili. Utrpení tehdy 20letého studenta musel po celou dobu sledovat jeho otec.
Útočník z New Orleansu se teroristickou skupinou nepochybně inspiroval. Na pick-up, kterým najel do slavícího davu, dokonce pověsil vlajku Islámského státu a otevřeně mu vyjadřoval oddanost.
Kvůli sankcím si Sýrie podle ministra obchodu nemůže kupovat obilí a dodávky paliv a musí tak spoléhat na své zásoby. USA tak v pondělí oznámily dočasné uvolnění některých restriktivních opatření.
„Spojené státy tam mají malý kontingent a mluví se o tom, že americké jednotky budou staženy,“ řekl Jiří Schneider, dřívější velvyslanec v Izraeli a bezpečnostní analytik.
„Syrské křesťany nepovažuji za menšinu, ale za nedílnou a důležitou součást dějin syrského lidu,“ řekl Šara. Vyjádřil také „velký obdiv, úctu a respekt k papeži Františkovi“.
Noví vládci Sýrie mají za sebou první klíčovou návštěvu z Evropy. Na schůzku přijeli ministři zahraničí Německa a Francie. Jednání ale poznamenalo diplomatické fax pas.
Protesty alávitů loni vypukly poté, co se objevilo video zachycující útok na jednu z jejich svatyň. Podle Syrské organizace pro lidská práva policie jednoho protestujícího zastřelila a pět zranila.
Vzhledem k tomu, že pád režimu prezidenta Bašára Asada rychle mění podobu země, pozorovatelé se obávají, že by mohl vzniknout prostor k obnovení síly Islámského státu.
Šara, jehož povstalecké uskupení Haját Tahrír aš-Šám tento měsíc po 24 letech svrhlo režim diktátora Bašára Asada, dále Syřanům přislíbil, že za zhruba rok uvidí „drastické změny“.
Ruská civilní rozvědka SVR obvinila americké a britské tajné služby ze snahy vyprovokovat útoky na ruské vojenské základny v Sýrii s cílem přimět Moskvu k jejich evakuaci.
V souvislosti s pádem režimu Bašára Asada se mluví o strategické prohře Vladimira Putina, protože ztratil jednoho z klientů v důležité oblasti. Cítíme, že to tak je, ale co to konkrétně znamená?
Z prohlášení není zřejmé, které konkrétní skupiny se k dohodě připojily. Na severu země pokračují boje mezi protureckou Syrskou národní armádou a koalicí Syrské demokratické síly (SDF).
Ve Středozemním moři se potopilo ruské nákladní plavidlo Ursa Major, dva lidé z 16členné posádky jsou nezvěstní. Loď spojovaná s vojenskými transporty do Sýrie byla na sankčním seznamu USA.
Největší ozbrojenou skupinou v Sýrii mimo vítěznou Haját Tahrír aš-Šám jsou Kurdy vedené Syrské demokratické síly. Povstalci s podporou Turecka proti nim vedou ofenzivu na severovýchodě země.
„Většina lidí vám řekne, že se trochu bojí, co bude dál, ale zároveň mají velkou naději, že už to nebude tak špatné jako dřív," říká šéfredaktor Voxpotu Boháč pro Český rozhlas Plus o situaci v Sýrii.