Nikdo neví, kam zmizeli tajní policisté. Křesťané říkají, že mají sbaleno, popisuje ze Sýrie novinář
Déle než týden je Sýrie osvobozena od režimu Bašára Asada. Oslavy v Damašku pokračují, hodně lidí ale neví, co čekat od těch, kteří přišli ze severu z Idlibu a dřív byli spojováni s teroristickou Frontou an-Nusrá nebo s Islámským státem. „Doufají, že Sýrie bude svobodná a dobře spravovaná, ale pořádně neví, co je nová vláda zač,“ popisuje pro Český rozhlas Plus šéfredaktor serveru Voxpot Vojtěch Boháč z Damašku.
Vládu nad Sýrií převzala islamistická skupina Haját Tahrír al-Šám (HTS) a její vůdce Ahmad Šara, který byl dosud známý pod vojenskou přezdívkou
Nová vláda Sýrie nebude horší než padlý režim, věří Syřanka. ‚V pozadí je Turecko a Izrael,‘ říká expolitik
Číst článek
Jedním z klíčových aspektů minulého režimu byla jeho zkorumpovanost. Podle zvěstí, které se šíří z Idlibu, na tom organizace HTS byla v tomto ohledu lépe.
„Většina lidí vám řekne, že se třeba trochu bojí, co bude dál, ale zároveň mají velkou naději, že už to nebude zdaleka tak špatné jako dřív. I když nová vláda nebude plnit očekávání na sto procent, pořád má velký prostor pro to, aby nebyla tak špatná jako ta Asadova,“ srovnává.
Mnozí ovšem s obavami sledují různé náznaky, jako je například žádost vlády směrem ke křesťanům, aby neprodávali alkohol.
Syrští Kurdové se obávají turecké invaze. ‚Věříme, že máte moc, abyste zabránil katastrofě,‘ píšou Trumpovi
Číst článek
„Znamená to, že nechtějí mít opilce v ulicích během týdne revolučních změn? Anebo je to náznak toho, kam ta země půjde do budoucna?“ naznačuje Boháč s tím, že v příštích dnech se chce vypravit do regionů, kde žijí menšiny.
„Křesťané nám říkají, že už víceméně mají sbaleno na cestu, pokud by se zvrátila k negativnímu vývoji, a do budoucnosti se dívají se směsí strachu a naděje. Šíité, hlavně alavité, což byl i Bašár Asad, mají obavy největší. V oblastech okolo Latákie se odehrály i první střety, když HTS získala moc,“ popisuje.
Vedení HTS tvrdí, že chce Sýrii znovu sjednotit, ale v oblastech, kde je dominantní nějaké etnikum či náboženství, by si lidé měli na místní úrovni vládnout sami. „To je snadné říci, ale dost těžké to naplnit v zemi, která po dekády neměla zkušenost s demokracií a dělbou moci,“ uzavírá novinář.
Jak Syřané vnímají probíhající izraelské útoky na armádní zařízení a průnik do demilitarizovaného pásma? Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.