Nové vedení Sýrie tvrdí, že bude respektovat menšiny, část obyvatel se ale bojí, říká expertka

Už přes měsíc vládne v Sýrii nový režim po tom, co prezident Bašár Asad utekl ze země. Moci se chopili islamisté vedení uskupením Haját Tahrír aš-Šám, kteří nečekaně rychle ovládli strategické části země. Islamisté také slibují, že budou dodržovat práva všech menšin. „Panují obavy, že to nemusí být úplně pravda,“ vysvětluje pro Český rozhlas Radiožurnál Eva Taterová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Sýrii nyní panují obavy, jak se bude nový režim chovat k menšinám

V Sýrii nyní panují obavy, jak se bude nový režim chovat k menšinám | Foto: Khalil Ashawi | Zdroj: Reuters

Kam zatím pokročili syrští islamisté v konsolidaci moci po svržení Asadova režimu?
Z událostí posledního měsíce se jeví jako zjevné, že islamisté zvládli převzít klíčové pozice ve vedení státu, kdy je neoficiálně hlavním mužem Sýrie Ahmad Šara, který vede organizaci Haját Tahrír aš-Šám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

Postupem času se podařilo dostat na ministerská místa i na pozici premiéra lidi napojené na tuto organizaci. V tuto chvíli se tedy zdá, že mají moc pevně v rukou, ale to se týká jen zhruba třetiny území okolo Damašku. Co se týká statusu dalších území, která k Sýrii patří, tam je situace výrazně složitější.

Ve východní části fungují v rámci určité autonomie Kurdové, což je ale věc, se kterou dlouhodobě nesouhlasí Turecko, které se v této oblasti angažuje. Rovněž problematický je status Golanských výšin, o které je dlouhodobý spor mezi Sýrií a Izraelem. A samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na to, že Rusko má v Sýrii stále základny.

‚Smrt byla ta nejméně špatná věc.‘ Vězni Asadova režimu popisují mučení, které zažívali za mřížemi

Číst článek

Jaké kontury toho nového režimu v Sýrii se zatím rýsují, pokud jde o jeho legislativní rámec, pokud jde o postavení žen, vzdělávací systém a podobně?
Oficiálně nejvyšší syrští představitelé tvrdí, že práva všech menšin i žen mají být respektována. Nicméně od počátku panují obavy, že to nemusí být tak úplně pravda.

Haját Tahrír aš-Šám vychází z myšlenkové základny islamistických skupin jako je al-Káida nebo Islámský stát, které se vůči těmto skupinám (obyvatel) v minulosti stavily velmi represivně. Nyní se tedy hlavně vyčkává, jak to celé bude.

V pondělí byl obnoven mezinárodní provoz na hlavním letišti v Damašku. Pokud jde o diplomatické vztahy, do jaké míry se daří islamistům navazovat tyto styky s významnými hráči na regionální a globální úrovni?
Krok po kroku se Sýrii daří obnovovat vztahy s menšími aktéry. Několik dní zpátky byl na návštěvě v Kataru syrský ministr zahraničí a někteří představitelé Spojených států nebo Evropské unie zase byli v Sýrii.

Postupem času se obnovují i některé ambasády, protože bezprostředně po pádu režimu nebylo jasné, jaká bude bezpečnostní situace. Proto řada hlavně západních zemí své pracovníky evakuovala. Ale ohledně toho, jaké vztahy bude mít Sýrie s ostatními zeměmi, rozhodne až následující vývoj.

Tomáš Pancíř, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme