Nevystupujeme proti náboženství. Jasně rozlišujeme mezi islamisty, proti kterým tvrdě postupujeme, a mnoha muslimkami a muslimy, kteří k naší zemi patří,“ řekla spolková ministryně vnitra Faeserová.
Podle státního zastupitelství se jeden z nich členem Islámského státu-Chorásánu stal loni v srpnu a jako součást přijímacího procesu dostal za úkol provést útok v Evropě.
Dvacetiletý sympatizant takzvaného Islámského státu zavraždil 2. listopadu 2020 v oblasti s intenzivním nočním životem v rakouské metropoli čtyři lidi a dalších 23 zranil. Policie ho zastřelila.
„Říkají sice, že se rozhodli odejít, ve skutečnosti jsou ale vyhozeni,“ říká analytička a odbornice na oblast Sahelu o ohlášeném stažení francouzských vojenských jednotek z Mali.
Ve středu sedmatřicetiletý Espen Andersen Braathen pomocí luku a šípu zaútočil na obyvatele norského Kongsbergu. Norská tajná služba ve čtvrtek sdělila, že útok vypadá jako teroristický čin.
S armádní eskortou jelo na silnici asi 100 automobilů, na něž ozbrojenci začali střílet, oznámili svědci události. „Některá auta byla zasažena a shořela,“ řekl jeden ze svědků.
Za předchozí vlády Tálibánu v 90. letech byly v Afghánistánu zakázány všechny hudební formy s výjimkou náboženských zpěvů. Podle islamistů mohly vyvolávat v lidech nečisté myšlenky.
„Pro všechny byla vyhlášena všeobecná amnestie (...), takže byste se s důvěrou měli vrátit ke svým zvykům,“ uvedlo islamistické hnutí Tálibán v prohlášení.
„Je zajímavé, že Tálibán o sobě vůbec nemluví jako o Tálibánu. Pořád o sobě mluví jako o mudžahedínech - těch, co přišli osvobodit afghánský národ, Afghánistán. A tváří se tak.“
Vládní jednotky prchají směrem k uzbecké hranici, informovala agentura Reuters s odvoláním na vedení provincie Balch. Útok islamistů na provinční správní středisko začal v sobotu ráno.
Ve čtvrtek ráno dobyli bojovníci radikálního hnutí Tálibán města Ghazní a Herát. Později také druhé největší město Kandahár. Ovládají tak 12 správních středisek provincií z celkových 34.
Radikálové zaútočili na lidi pracující na rýžovém poli asi deset kilometrů od střediska Borna, města Maiduguri. V říjnu tam bylo podobně pobito na polích 22 lidí.
Nedaleko místa nedělního incidentu se před pěti lety odehrál nejhorší teroristický útok v dějinách země. Na pláži a u bazénu hotelu v letovisku Kantáví postřílel tuniský mladík 38 lidí.
Jeden z členů mírového hnutí řekl, že aktivisté plánovali navštívit různé části provincie Faráh a vyzývat znesvářené strany afghánského konfliktu k příměří a posléze trvalému míru.
Země západní Evropy dosud od bývalých radikálů Islámského státu i jejich rodinných příslušníků dávaly většinou ruce pryč – přijímaly je jen velmi výjimečně a ve velmi malých skupinkách.
Skupina Boko Haram v posledních měsících zintenzivnila své útoky na civilní i vojenské cíle. Záměrem radikálů ze skupiny Boko Haram je vytvořit v regionu Čadského jezera islámský stát.
Arabsko-kurdská koalice SDF v úterý oznámila, že získala plnou kontrolu nad táborem, v němž se ukryli zbylí radikálové IS v Baghúzu poblíž hranice Sýrie s Irákem.
„Bezpečnostní složky preventivně zadržely 121 lidí,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo, podle nějž stát převzal do správy také množství náboženských škol, nemocnic a lékařských ambulancí.
Mladý muž na videu tvrdí, že pochází z Vídně. Expert na terorismus označil zdroj za věrohodný. Občanství zajatého muže ale ještě nebylo oficiálně ověřeno.
„Spící buňky operují ve vesnicích, které byly součástí Islámského státu ještě nedávno a jejich obyvatelstvo je Islámskému státu velmi loajální,“ popisuje ze Sýrie česká novinářka Lenka Klicperová.
Ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb zaútočili na komplex úřadů a hotelů v hlavním městě Keni. Jeho motivem byla podle této skupiny odplata za americké uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele.