Tálibán dobyl druhé největší město Kandahár. Ovládá již dvě třetiny území Afghánistánu

Bojovníci radikálního hnutí Tálibán ve čtvrtek obsadili afghánská města Ghazní a Herát a později také druhé největší město Kandahár. Islamističtí povstalci se tak už zmocnili správních středisek dvanácti z celkových 34 provincií, což představuje více než dvě třetiny rozlohy Afghánistánu.

Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednotky Tálibánu na ulici ve městě Ghazní.

Jednotky Tálibánu na ulici ve městě Ghazní. | Zdroj: Reuters

Nejmenovaní činitelé agentuře AP sdělili, že Kandahár, který je centrem provincie téhož jména, padl do rukou Tálibánu ve čtvrtek v noci. Podle nich se místním vládním představitelům a jejich doprovodu podařilo z města letecky uprchnout.

Nová krvavá kapitola afghánských dějin: Tálibán postupuje rychleji, Kábul může padnout do 90 dnů

Číst článek

Jak uvedla agentura AFP, Tálibán se ve třetím největším afghánském městě Herátu nesetkal s žádným odporem afghánských ozbrojených sil a jeho bojovníci vyvěsili svou vlajku na budově policejního ústředí v Herátu. Předtím obsadili i správní středisko provincie Ghazní v centrální části země.

„Nepřítel uprchl,“ napsal na svém twitterovém účtu mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid. „Do našich rukou padly desítky vojenských vozidel, zbraní a střeliva,“ dodal.

Podle mluvčí organizace Lékaři bez hranic (MSF) kvůli bojům v zemi opustilo od června domovy téměř milion lidí.

„Mohu potvrdit, že Ghazní padlo dnes (ve čtvrtek) ráno do rukou Tálibánu. Převzali kontrolu nad klíčovými oblastmi města: úřadem guvernéra, policejním ředitelstvím a vězením,“ sdělil AFP předseda provinční rady Ghazní Násir Ahmad Fakírí. Dodal, že někde se ještě bojuje, ale většinu města bojovníci Tálibánu prakticky ovládli.

Postup ke Kábulu

Z dvanácti správních středisek, které Tálibán od květnového zahájení své ofenzivy dobyl, je Ghazní nejblíže k afghánské metropoli Kábulu.

Dříve Tálibán dobyl také čtvrtmilionový Kunduz, který je pokládán za bránu do severních provincií bohatých na nerostné suroviny a díky své poloze u hranic s Tádžikistánem je strategicky důležitý. Ovládat toto město znamená podle stanice BBC mít pod kontrolou i jednu z nejdůležitějších cest pro pašování afghánského opia a heroinu do Střední Asie a dál do Evropy.

Spojené státy i Velká Británie pošlou do Kábulu vojáky. Pomohou s evakuací zaměstnanců ambasád

Číst článek

Mluvčí MSF Nikola Tenevová uvedla, že podle odhadu Afghánské nezávislé komise pro lidská práva (AIHRC) boje provázející ofenzivu Tálibánu přinutily v posledních třech měsících opustit domovy 938 000 Afghánců. Tento osud podle AIHRC dosud postihl už pět milionů z 38 milionů obyvatel Afghánistánu.

MSF upozornila na těžkou situaci, v níž se ocitlo civilní obyvatelstvo. „Lidé umírají v křížových palbách nebo při explozích. Když jsou zraněni, je pro ně nepředstavitelně složité dostat se do zdravotnického zařízení,“ uvádí se mimo jiné v tiskové zprávě poskytnuté Tenevovou.

„Situace se v některých městech zhoršila natolik, že například v Laškargáhu nebo Kunduzu jsou nemocnice přímo na frontové linii,“ uvedla v této souvislosti koordinátorka humanitární pomoci Lékařů bez hranic Laura Bourjollyová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme