Téměř všude v Afghánistánu sedí studentky středních škol doma, protože jim vládnoucí hnutí Tálibán zakazuje účastnit se vyučování. Jedna výjimka v zemi ale přece jen je.
„Měli jsme agenty v každé organizaci a oddělení. Měli jsme své lidi v kanceláři, kde dnes pracuji,“ chlubí se vysoce postavený vůdce Tálibánu, který dříve řídil útoky Tálibánu v hlavním městě.
Ostrý spor propukl minulý týden mezi novým afghánským vicepremiérem Abdul Ghaní Barádarem a ministrem pro migraci Chalílem Hakkáním. Hádali se o to, kdo udělal pro vítězství Tálibánu víc.
Mulla Abdul Ghaní Barádar se vrátil do Afghánistánu v úterý, dva dny poté, co se Tálibán po dvaceti letech v zemi opět chopil moci. Předtím byl v Kataru, kde řídil politický výbor Tálibánu.
Radikální hnutí Tálibán se v Afghánistánu za uplynulý týden zmocnilo 18 provinčních metropolí. Američané mu Afghánistán podle experta na Blízký východ Břetislava Turečka de facto předali.
Ve čtvrtek ráno dobyli bojovníci radikálního hnutí Tálibán města Ghazní a Herát. Později také druhé největší město Kandahár. Ovládají tak 12 správních středisek provincií z celkových 34.
„Tálibán není homogenní skupina, která by vládla pevnou rukou někoho shora. Oni mohou něco jiného říkat a pěšáci něco jiného dělat,“ podotýká novinářka.
V sobotu se rebelové v Laškargáhu údajně dostali na vzdálenost několika stovek metrů od úřadu guvernéra, než se vládním vojákům podařilo je zatlačit zpátky.
Příslušníci Tálibánu vedou už tři měsíce rozsáhlou ofenzivu proti vládním silám na mnoha místech země. Cílem útoku na letiště bylo zamezit afghánské armádě v dalších leteckých útocích.
Útok se stal u města Púli Chumrí, jež je střediskem provincie Baghlán. V provincii působí množství členů Tálibánu a útoky na policisty v Púli Chumrí a jeho okolí jsou časté.
Tálibán Afghánce dříve vyzval, aby se volebním místnostem vyhýbali. Na mnoha místech se ale podle agentury AP začaly tvořit dlouhé fronty ještě předtím, než se volební místnosti otevřely.
Spojené státy, OSN i NATO se omluvily za zabití 16 Afghánců, které má na svědomí americký voják ze základny v Kandaháru. Kvůli incidentu se USA obávají možné odvety, podle českého velvyslance v Afghánistánu jsou však reakce místních zatím překvapivě mírné.
Povstalci z radikálního afghánského hnutí Taliban si dnes na konto své násilné kampaně podle všeho připsali významnou oběť. Sebevražedný útočník zavraždil Gulama Hamídího, starostu druhého největšího města - Kandaháru. V hale místní radnice odpálil pumovou nálož, kterou tam donesl v turbanu.
Při demonstraci v Kandaháru na jihu Afghánistánu zahynulo nejméně devět lidí. Dav protestoval proti údajnému nedávnému spálení koránu ve Spojených státech. V metropoli Kábulu zároveň jednotky NATO odrazily útok na svou základnu a zabily přitom nejméně dva ozbrojence.