Mezi frakcemi Tálibánu propukl prý v prezidentském paláci v Kábulu ostrý spor. Došlo i ke rvačce

Mezi vůdci Tálibánu údajně propukl koncem minulého týdne ostrý spor. Zdroj z řad Tálibánu zpravodajskému serveru BBC řekl, že nový afghánský vicepremiér Abdul Ghaní Barádar se v prezidentském paláci v Kábulu pohádal s ministrem pro migraci Chalílem Hakkáním o to, kdo udělal pro vítězství Tálibánu víc a jak byly rozděleny funkce v novém kabinetu. Jejich stoupenci se prý opodál dokonce poprali.

Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdul Ghaní Barádar během rozhovorů v Moskvě (březen 2021)

Abdul Ghaní Barádar během rozhovorů v Moskvě (březen 2021) | Zdroj: Reuters

Incident vyšel najevo poté, co se Barádar několik dní neobjevil na veřejnosti. Hnutí zprávy o sporu oficiálně popřelo. Podle zdrojů BBC Barádar po konfliktu afghánskou metropoli opustil a odcestoval do Kandaháru.

Dívky a ženy budou smět studovat v čistě ženských třídách, rozhodl Tálibán

Číst článek

Barádar, který patří k zakladatelům Tálibánu, je údajně přesvědčen, že důraz by měl být v současné době kladen na diplomatická jednání, která vedou lidé jako on. Členové sítě Hakkání, v jejímž čele stojí nynější afghánský ministr vnitra Siradžuddín Hakkání, zastávají názor, že za úspěchy Tálibánu stojí především boj. Klan Hakkání byl v posledních letech jednou z nejmocnějších a nejobávanějších povstaleckých skupin v Afghánistánu a má na svědomí řadu pumových a dalších útoků na afghánské a zahraniční vojáky. Podle USA se jedná o teroristické hnutí.

Umírněnější Barádar vedl v poslední době v politickém úřadu Tálibánu v Kataru mírová jednání se Spojenými státy. Byl prvním představitelem Tálibánu, který přímo komunikoval s americkým prezidentem – v roce 2020 si s ním telefonoval tehdejší šéf Bílého domu Donald Trump. Předtím Barádar jménem Tálibánu podepsal s americkou stranou dohodu o stažení amerických vojáků z Afghánistánu výměnou za slib, že hnutí nedovolí, aby bylo afghánské území využíváno k útokům na USA a jejich spojence. Poslední Američané odešli z Afghánistánu letos v srpnu a v tu dobu také Tálibán prakticky bez boje obsadil celé afghánské území.

Někteří obyvatelé Kábulu o útocích z 11. září neslyšeli. Jiní si ale atentát spojují s boji v Afghánistánu

Číst článek

Zvěsti o konfliktu mezi Barádarem a Hakkáním a jejich stoupenci začaly kolovat minulý týden, když Barádar zmizel z očí veřejnosti. Dokonce se objevily spekulace o jeho úmrtí. V pondělí byla zveřejněna nahrávka, na níž Barádar prohlašuje, že „byl na cestách“. Ať už jsem kdekoli, jsem v pořádku, řekl. BBC uvedla, že se jí nepodařilo pravost audiozáznamu ověřit z nezávislých zdrojů.

Tálibán tvrdí, že k žádnému sporu nedošlo a že Barádar je v bezpečí. O jeho aktivitách ale hnutí vydalo rozporuplné zprávy. Mluvčí Tálibánu nejprve prohlásil, že Barádar odjel do Kandaháru na setkání s nejvyšším vůdcem Tálibánu mullou Hajbatulláhem Achúndzádou, později ale televizi BBC řekl, že je Barádar unavený a potřebuje si odpočinout.

Mnozí Afghánci slovům Tálibánu nevěří. V roce 2015 hnutí přiznalo, že více než dva roky tajilo smrt svého vůdce mully Muhammada Umara a během té doby vydávalo dál prohlášení jeho jménem. Podle zdrojů BBC se očekává, že se Barádar vrátí do Kábulu a objeví se před kamerou, aby zprávy o hádce popřel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme