Tálibánské vedení afghánské provincie Herát zakázalo společné stolování mužů a žen v restauracích. Rozhodnutí večtvrtek kritizovali ministři zahraničí zemí skupiny G7.
„Kvůli dluhům a hladu jsem byla nucena prodat i svou ledvinu,“ popisuje Afghánka. Za prodej ledviny dostala asi 30 tisíc korun, zotavování ale neprobíhá dobře. Na rodinu proto nemá kdo vydělávat.
Téměř všude v Afghánistánu sedí studentky středních škol doma, protože jim vládnoucí hnutí Tálibán zakazuje účastnit se vyučování. Jedna výjimka v zemi ale přece jen je.
„Jestli bude život pořád tak hrozný jako teď, zabiju sebe i své děti,“ říká pro americký deník Afghánka, které hrozí, že kvůli nesplacení dluhu přijde o svou tříletou dceru.
Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, uvedl, že při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.
Podle některých zdrojů z twitteru zasáhli členové Tálibánu proti demonstrantkám v Kábulu pažbami pušek a biči. Podobná demonstrace žen se konala ve čtvrtek v Herátu.
„Všechno pro mě skončilo a stejně tak i pro ostatní lidi ve městě. Venku je vidět, že se nikdo nesměje. Po celém městě panuje absolutní pocit deprese,“ popisuje Afghánka náladu po odchodu Američanů.
Ofenziva Tálibánu probíhá již několik týdnů. Na dobytých územích se objevovaly jevy, které známe právě z jeho tehdejší vlády nad skoro celým Afghánistánem, říká komentátor Českého rozhlasu.
„Je zajímavé, že Tálibán o sobě vůbec nemluví jako o Tálibánu. Pořád o sobě mluví jako o mudžahedínech - těch, co přišli osvobodit afghánský národ, Afghánistán. A tváří se tak.“
Ve čtvrtek ráno dobyli bojovníci radikálního hnutí Tálibán města Ghazní a Herát. Později také druhé největší město Kandahár. Ovládají tak 12 správních středisek provincií z celkových 34.
„Tálibán není homogenní skupina, která by vládla pevnou rukou někoho shora. Oni mohou něco jiného říkat a pěšáci něco jiného dělat,“ podotýká novinářka.
V sobotu se rebelové v Laškargáhu údajně dostali na vzdálenost několika stovek metrů od úřadu guvernéra, než se vládním vojákům podařilo je zatlačit zpátky.
Podle agentury Reuters se Tálibán hlásí k jeho sestřelu. Jiné zdroje ale uvádějí, že mluvčí Tálibánu mluví o havárii. Společnost Ariana Afghan Airlines popřela zprávu, že se jednalo o jejich letadlo.
Technické týmy obou stran budou i v úterý v Dauhá pokračovat v rozhovorech. Jejich úkolem je najít mírové řešení téměř 18 let trvající války v Afghánistánu.