‚Podporují teroristy z Hizballáhu.‘ Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku
Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají. Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová k rozhodnutí uvedla, že centrum propagovalo islamistickou a totalitní ideologii, která je neslučitelná se zásadami demokratického státu. Policie ve středu sídlo šíitského spolku podruhé během několika měsíců prohledala.
Berlínská pobočka vlivného Amerického židovského výboru (AJC) zákaz IZH přivítala a uvedla, že již roky vede kampaň za zákaz této sítě napojené na íránský náboženský režim.
Řešení je chalífát, znělo v Hamburku na demonstraci radikálních muslimů. Němci mluví o tvrdé odezvě
Číst článek
„Je pro mě důležité rozlišovat. Nevystupujeme proti náboženství. Jasně rozlišujeme mezi islamisty, proti kterým tvrdě postupujeme, a mnoha muslimkami a muslimy, kteří k naší zemi patří a kteří ve svém vyznání žijí,“ řekla Faeserová k zákazu IZH.
O centru poznamenala, že propagovalo totalitní světonázor. „Tato islamistická ideologie je namířena proti lidské důstojnosti, proti právům žen, proti nezávislé justici a proti našemu demokratickému státu. Islámské centrum v Hamburku a jeho dílčí organizace navíc podporují teroristy z Hizballáhu a šíří agresivní antisemitismus,“ dodala ministryně.
„Vítáme zákaz činnosti Islámského centra v Hamburku, které dnes ráno vydalo spolkové ministerstvo vnitra. IZH bylo po tři desetiletí nejvýznamnějším střediskem antisemitského režimu mulláhů v Evropě a důležitým kontaktním místem zakázané teroristické organizace Hizballáh,“ uvedl v prohlášení ředitel berlínské pobočky AJC Remko Leemhuis.
Agentura DPA informovala, že desítky policistů zatarasily přístup do Modré mešity, sídla IZH, a šíitský svatostánek prohledaly. Německá civilní kontrarozvědka označuje organizaci za extremistickou a řízenou Íránem. Podle německých úřadů porušuje IZH ústavní pořádek republiky a šíří antisemitskou a protiizraelskou propagandu.
Brémy zakázaly speciální gesto ve školách. Připomíná pozdrav turecké krajní pravice
Číst článek
Představitelé spolku v minulosti velebili násilné činy spáchané teroristickými organizacemi, jako je palestinský Hamás, a podporovali zakázané organizace včetně Hizballáhu. Toto libanonské šíitské hnutí napojené na Írán je v Německu považováno za teroristickou organizaci a jeho činnost v zemi je zakázaná.
Také v Berlíně ve středu policisté vstoupili do budovy ve čtvrti Neukölln, která patří jistému šíitskému spolku.
Loni v listopadu nechalo ministerstvo vnitra prohledat více než 50 objektů po celém Německu, mimo jiné zmíněnou Modrou mešitu a další místa v Hamburku. Policie oznámila, že přitom zajistila velké množství materiálu.