Zabití Bagdádího je podle Macrona ‚tvrdá rána pro Islámský stát‘. Británie upozorňuje, že boj nekončí
Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová poblahopřála Spojeným státům k operaci, která podle nedělního oznámení Bílého domu vedla ke smrti vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího. Jak nicméně varovala, konec obávaného teroristy neznamená, že přestane fungovat i jeho organizace. Podle íránského ministra informací Džaváda Azarího Džahromího smrt Bagdádího „není zas tak velká věc“.
„Budeme pokračovat v boji proti Islámskému státu spolu s našimi partnery a přizpůsobíme se novým okolnostem v regionu,“ napsala francouzská ministryně obrany na twitteru. Podobně se vyjádřil britský premiér Boris Johnson: „Smrt Bagdádího je důležitým okamžikem v našem boji proti terorismu, nicméně bitva proti zločinnému DAIŠ ještě nekončí.“ DAIŠ je arabskou zkratkou pro Islámský stát.
‚Zemřel jako pes.‘ Trump potvrdil smrt Bagdádího, terorista se podle něj vyhodil do povětří
Číst článek
Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že Bagdádího smrt je pro Islámský stát „tvrdou ranou“, nicméně jde jen o jednu fázi boje proti teroristům z Islámského státu. „Spolu s našimi partnery z mezinárodní koalice budeme pokračovat v boji až do konečné porážky této teroristické organizace,“ napsal Macron na twitteru.
Jak vyplývá z dopisu, který zaslal francouzský ministr vnitra Christophe Castaner policejním prefektům, Francie se obává odvety za smrt Bagdádího. „Možné zesílení džihádistické propagandy následující po této smrti, které by mohlo vést k výzvám k odvetě, vyžaduje extrémní ostražitost, zejména během veřejných akcí v příštích dnech,“ citovala z Castanerova dopisu agentura Reuters.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg označil oznámení USA o operaci proti Bagdádímu za „významný krok v našem úsilí v boji proti mezinárodnímu terorismu“. „NATO je odhodlané i nadále bojovat proti našemu společnému nepříteli ISIS,“ dodal Stoltenberg na twitteru. ISIS je zkratkou používanou pro Islámský stát.
Podle tureckého prezidenta představuje smrt vůdce Islámského státu zásadní zvrat ve společném boji proti terorismu. Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Turecko bude nadále podporovat veškeré protiteroristické úsilí, stejně jako to činilo v minulosti.
Ruský letecký prostor
Donald Trump v souvislosti s operací poděkoval za pomoc Rusku, Sýrii, Turecku a Iráku a rovněž Kurdům, kteří přispěli cennými informacemi. Podle amerického prezidenta Rusové neznali povahu mise, nicméně „zachovali se k nám skvěle“ a otevřeli k zásahu svůj vzdušný prostor.
Smrt Bagdádího neznamená, že skončí i takzvaný Islámský stát, říká Jakub Szántó
Číst článek
Ruské ministerstvo obrany nicméně oznámilo, že si není vědomo, že by Rusové poskytli americkým jednotkám nějakou pomoc. „Nevíme o žádné údajné asistenci při přesunu amerického letectva do vzdušného prostoru v Idlibu během této operace,“ citovala agentura RIA Novosti mluvčího ruského ministerstva obrany generálmajora Igora Konašenkova.
„Není to zas tak velká věc. Jen jste zabili svůj výtvor,“ komentoval na twitteru Trupovo oznámení smrti vůdce Islámského státu íránský ministr informací Džavád Azarí Džahromí. Íránsko-americké vztahy se zhoršily loni v květnu, kdy Trump odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a pak obnovil a rozšířil protiíránské sankce.