Úřednice obviněná z přípravy nájemné vraždy je na svobodě. Soudu slíbila, že povede řádný život

Měla si objednat manželovu smrt, teď pracovnici Nejvyššího kontrolního úřadu hrozí až doživotí. Přesto Obvodní soud pro Prahu 8 přijal písemný slib, že povede řádný život, a ženu propustil z vazby na svobodu, zjistily server iROZHLAS.cz a Radiožurnál. Pomohla i záruka. Úřednice tak bude na výsledky policejního vyšetřování čekat mimo zdi věznice. Kriminalisté v případu stíhají tři lidi.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obvodní soud pro Prahu 8 přijal písemný slib, že obviněná žena povede řádný život

Obvodní soud pro Prahu 8 přijal písemný slib, že obviněná žena povede řádný život | Foto: Tomáš Krist / Lidové noviny | Zdroj: Profimedia

„U obviněné osoby došlo k nahrazení vazby jinými nástroji trestního práva,“ potvrdil pro server iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Ženu kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi koncem ledna, na svobodu se dostala po pár dnech.

Vražda na objednávku. Úřednice se chtěla podle policie zbavit manžela, zaplatila zálohu 300 tisíc

Číst článek

Ano, jedna z obviněných osob byla skutečně z vazby propuštěna, resp. byla propuštěna ze zadržení na svobodu. Došlo k tomu po konání vazebního zasedání u zdejšího soudu dne 25. ledna, upřesnil Lukáš Osinek, asistent soudce Obvodního soudu pro Prahu 8, který o vazbách pro aktéry případu rozhodoval.

Soud přijal písemný slib ženy obviněné z nájemné vraždy, že bude žít řádný život. Podle zákonných pravidel tak nesmí páchat další trestnou činnost, musí se na vyzvání dostavit k soudu nebo hlásit výjezdy mimo místo bydliště. Soud nařídil také dohled probačního úředníka.

Plus byla přijata záruka za další chování za obviněnou osobu, upřesnila mluvčí soudu Jana Humeni. Kdo přesně se za ni zaručil, ale neřekla. Mohl to být někdo z ženiných blízkých, kdo má na ni pozitivní vliv, trestní řád případně připouští i záruku ze strany občanského sdružení.

Zpět v práci

Žena působí jako asistentka na Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ) donedávna ale do práce nedocházela. Kvůli policejnímu stíhání byla podle informací redakce na překážkách bez náhrady platu. To se ale v posledních týdnech změnilo, úřednice je už zase zpět v pracovním procesu.

Mluvčí kontrolního úřadu Hana Kadečková nechtěla pracovní povinnosti ženy příliš komentovat. Řekla pouze, že úřad postupuje podle zákoníku práce. Současně upozornila, že případ nijak nesouvisí s výkonem práce vyšetřované zaměstnankyně ani s činností samotného NKÚ“.

Co se týče postoje NKÚ coby zaměstnavatele dotyčné pracovnice, mohu sdělit jen to, že úřad plně respektuje presumpci neviny, a po dobu vyšetřování tedy na svoji zaměstnankyni nahlíží jako na nevinnou. Neexistuje tudíž žádný důvod k jakýmkoliv pracovněprávním krokům,“ doplnila mluvčí kontrolorů Kadečková.

„Obviněné osoby měly podle našich závěrů ve vzájemné spolupráci připravovat nájemnou vraždu osoby z podnikatelského prostředí, a to s cílem získat pro sebe majetkový prospěch.“

Jaroslav Ibehej (mluvčí NCOZ)

Redakce oslovila také právního zástupce ženy Tomáše Rouska, k případu své klientky ale nechtěl s odkazem mlčenlivost říct nic konkrétního. „V tomto ohledu nejsme oprávněni sdělovat jakékoliv informace o věci. K tomu dodáváme, že vazby není zapotřebí, pokud rozhodné skutečnosti pro další setrvání obviněného ve vazbě již nadále nesvědčí, napsal v SMS.

Muž ve vazbě

Ve vazbě tak nadále zůstává už pouze jeden z aktérů případu. Neboť pro propuštění z vazby nebyly shledány zákonné důvody,“ zdůvodnil stručně mluvčí pražského státního zastupitelství Cimbala. Jde o muže, kterému podobně jako obviněné ženě hrozí, že za mřížemi stráví 15 až 20 let. Dostat ale může i výjimečný trest, tedy doživotí. Policie ho stíhá vedle přípravy zvlášť závažného zločinu vraždy i pro přečin nedovoleného ozbrojování.

Obviněným přitížilo, že hnacím motorem celé akce byla vidina majetkového obohacení. Zamýšlenou obětí byl totiž podnikatel. Třetího ze stíhaných policie viní z nedovoleného ozbrojování.

„Obviněné osoby měly podle našich závěrů ve vzájemné spolupráci připravovat nájemnou vraždu osoby z podnikatelského prostředí, a to s cílem získat pro sebe majetkový prospěch,“ popsal Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu, která má případ na starosti.

Žena vraždu svého manžela podle informací Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz plánovala od loňského léta. Našla si prostředníka, který měl za určitou finanční odměnu najít toho, kdo vraždu vykoná. Policie zmapovala, že se kvůli tomu trojice sešla v Praze na koordinační schůzce.

Na ní měla žena předat zálohu za vraždu ve výši 300 tisíc korun i relevantní informace o svém muži. Účastníci schůzky se podle zdrojů redakce také během setkání dohodli na tom, že muž bude zastřelen. Celkem měla žena zaplatit za nájemnou vraždu 1,5 milionu korun.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme