Podle detektivů manažeři riskantním nákupem dluhopisů způsobili bance škodu 1,4 miliardy korun. Mezi stíhanými je i někdejší majitel banky Roman Popov, po kterém policie stále pátrá.
Korespondence mezi Pražským hradem a Advokátní kanceláří Nespala probíhala loni na podzim. O půl roku později podal Hrad trestní oznámení, které mělo platby za právní služby prošetřit.
Nová obvinění se týkají dopravní zakázky v Kostelci na Hané, společně s nimi jsou stíháni další tři lidé z původní kauzy Autostráda, potvrdilo v pátek na webu Vrchní státní zastupitelství Olomouc.
Nově obviněným je i spolek Orel Jednota Praha Balkán, který ovládal Vojtěch Flégl a přes který podle policie tekly veřejné peníze od svazu na soukromé účty stíhaných lidí.
„Mohu potvrdit, že náš útvar (NCOZ) dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Věc se týká přidělování městských bytů v Havířově. V rámci úkonů nedošlo k zadržení žádné osoby,“ sdělil Ibehej.
Zásah se týkal starší zakázky na bezpečnostní systém v metru. Policie za úplatkářské trestné činy obvinila 13 lidí. Náměstek pražského primátora Hřib chce navrhnout odvolání ředitele DPP Witowského.
Případ se týká veřejných zakázek malého rozsahu, které zadávalo Moravskoslezské energetické centrum (MEC). Mezi zadrženými bývalý krajský první náměstek Jakub Unucka z ODS.
Policisté považují za prokázané, že výbuchy uskutečnili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. „Otázka zní, zda to skutečně udělali,“ pochybuje Miloš Zeman v rozhovoru pro Radiožurnál.
Kriminalisté zasahovali na úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě. Podle evropského žalobce jde o podezření na zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a pro přípravu dotačního podvodu.
Vyšetřovatel David Olexa poskytl Radiožurnálu exkluzivní rozhovor pro podcastovou sérii „Akce: Výbuch“, která mapuje detaily největší špionážní operace ruské tajné služby v Česku.
Podle mluvčího magistrátu nejde o zásah jako takový, ale pouze o součinnost při vyšetřování. A tu poskytují. Další informace k tomu neuvedl. Mluvčí NCOZ pouze dodal, že detektivové nikoho nezadrželi.
„Samotné transakce jsou z období let od roku 2021. V úterý nebyl nikdo zadržen ani obviněn, neočekávám, že by se to změnilo v horizontu nejbližších několika týdnů nebo měsíců,“ řekl státní zástupce.
„Cílem trestné činnosti bylo opatřit prospěch preferovaným dodavatelům veřejných zakázek na ukládání radioaktivních odpadů," popsala činnost obviněných mluvčí policie.
Policie prověřovala dodávky miniaturních srdečních pump, nákup transportního systému pro transplantaci jater a podezření, že ředitel mohl dostat úplatek v souvislosti s oslavami 50 let institutu.
Filip Siman během svého působení na Ukrajině podle zatím nepravomocného rozsudku Městského soudu v Praze plenil opuštěné byty a okrádal i padlé vojáky. Soud mu za to vyměřil sedm let za mřížemi.
V pondělí soud dokončil dokazování, zazněly i závěrečné řeči. Státní zástupce žádá pro Simana 10 let vězení, jeho advokát žádá trest při spodní hranici trestní sazby.
Vedle bývalého pardubického primátora Martina Charváta přibylo mezi obviněnými šest firem. Celkem tak detektivové z NCOZ sdělili obvinění už 19 lidí a 8 společností.
V úterý pokračoval Městský soud v Praze v projednávání případu Filipa Simana, který měl před dvěma lety rabovat na Ukrajině. Siman vinu odmítá, v jeho neprospěch ale mluví výpovědi svědků i nahrávky.
Během pondělí se v jednací síni vystřídala i trojice jeho spolubojovníků. Podle nich se Siman získanými cennostmi před ostatními chlubil. Za plenění a službu v cizí armádě mu hrozí až výjimečný trest.
„Máme podezření, že část finančních prostředků se po vyprání vrací, a jsou to pak třeba stovky prázdných bytů, které křiví trh,“ popisuje v exkluzivním rozhovoru ředitel NCOZ Jiří Mazánek.
Podle likvidátora Jana Malého, který insolvenční návrh za firmu podal, nedisponuje společnost příjmem, ze kterého by mohla pohledávky splácet. Přitom ale neustále narůstá dluh o úroky z prodlení.
„Dvě osoby jsou stíhány za přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, kterým v případě pravomocného rozsudku hrozí tresty odnětí svobody až na deset let,“ uvedl mluvčí policie.
Mělo by jít o vedoucího odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu Lukáše Hýbnera a spolumajitele liberecké firmy Investing CZ Josefa Nadrchala.
Jan Světlík podle České televize v letech 2008 až 2013 jako předseda představenstva firmy Vítkovice Heavy Machinery zkrátil daň o desítky milionů , když umožnil vyvedení peněz na účet švýcarské firmy.
Primátor uvedl, že byl seznámen s tím, o co se v souvislosti se zásahem jedná, ale jako statutární zástupce města podepsal mlčenlivost. Dal souhlas ke vstupu policie do informačních systémů.