Policie navrhla obžalovat manažery zkrachovalé ERB banky včetně hledaného podnikatele Popova
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu navrhli obžalovat čtveřici manažerů z padlé ERB banky. Radiožurnálu to potvrdil státní zástupce Miloš Klátik z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Podle detektivů manažeři riskantním nákupem dluhopisů způsobili bance škodu 1,4 miliardy korun. Mezi stíhanými je i někdejší majitel banky Roman Popov, po kterém policie stále pátrá.
Vyšetřování údajných machinací ve zkrachovalé ERB Bance ruského finančníka a matematika Romana Popova je po letech u konce. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat čtveřici manažerů banky včetně Popova. Radiožurnálu to potvrdil státní zástupce Miloš Klátik z Vrchního státního zastupitelství v Praze.
Půlmiliardový balík pohledávek ERB banky stíhaného podnikatele Popova koupila firma za zlomek hodnoty
Číst článek
„Bylo vedeno vyšetřování, které se v určité fázi rozdělilo na dvě trestní věci. V každé této věci jsou stíhány dvě osoby, tedy celkem se jedná o čtyři obviněné,“ napsal Radiožurnálu Klátik. „V obou těchto trestních věcech bylo vyšetřování již skončeno a policejním orgánem byl podán návrh na podání obžaloby,“ potvrdil.
Zda obžalobu podá nebo případně rozhodne jinak, ale zatím státní zástupce Klátik nekomentoval. Jak ale zjistil Radiožurnál z insolvenčního řízení s ERB bankou, insolvenční správkyně ústavu Jiřina Lužová očekává, že by obžaloba měla padnout ještě během podzimu.
„Spis má přes dvacet tisíc stránek a insolvenční správkyně předpokládá, že žaloba ze strany VSZ bude podána v průběhu podzimu,“ píše ve své poslední zprávě z letošního září Lužová.
Samotný Popov přes svého advokáta Petra Vališe vzkázal, že se k případu zatím nechce vyjadřovat.
Rizikový nákup
ERB banka, dříve Evropsko-ruská banka, začala v Česku působit v roce 2008. Banka se soustředila především na ruskojazyčnou klientelu. V roce 2016 přišel ústav po zásahu České národní banky o licenci. Podle kontrolorů ERB banka například nežádala po klientech řádné ručení za půjčky a neprověřovala, jestli dlužníci mají na splácení dostatečně vysoké příjmy. Nefungoval ani systém kontroly proti praní špinavých peněz.
Detektivové z NCOZ se podle dřívějších informací z médií nicméně nezabývali jednotlivými půjčkami, ale zaměřili se konkrétně na jednu transakci, kterou udělalo přímo vedení banky. Konkrétně šlo o investici 1,4 miliardy korun do dluhopisů rakouské realitní společnosti M&A Immo Invest. Na takto velký nákup neměla podle závěrů ČNB banka právo a celá transakce byla riziková.
Okolnosti pádu ruské ERB banky: vlídnost pro byznysmeny z okolí Gazpromu
Číst článek
Právě proto NCOZ obvinila manažery z porušení povinností při správě cizího majetku. Samotné vyšetřování se výrazně zbrzdilo po roce 2020. „Důvodem neskončení vyšetřování je zejména složité vyřizování právních pomocí v Ruské federaci, které po epidemii covidu-19 nyní komplikuje složitá mezinárodní situace,“ vysvětloval vloni v únoru situaci státní zástupce Klátik.
Finančník Popov už v minulosti popíral, že by v bance docházelo k problematickým transakcím a za pád ERB vinil Českou národní banku. Kde se aktuálně Popov nachází není úplně jasné. V České republice je po něm vyhlášeno pátrání. A persona non grata je také v Rusku, kde skončila v insolvenci i jeho další banka – První česko-ruská banka. Ruské úřady po finančníkovi také vyhlásily pátrání přes Interpol. Z jeho databáze byl nicméně nakonec vyřazen.
„Pan Popov byl vyňat ze seznamu osob, které jsou stíhány a mají být zadrženy na základě žádosti Interpolu. Ten důvod pro vynětí byl, že trestní stíhání vedené v Rusku bylo motivováno politicky, a proto Interpol rozhodl, že už nadále nebude evidovat žádost Ruska o zadržení pana Popova,“ popsal už dříve Radiožurnálu Popovův advokát Vališ.