Zneužití pravomoci. Žalobkyně poslala před soud pohraničníka komunistického režimu Muzikáře
Státní zástupkyně obžalovala plukovníka Jana Muzikáře kvůli zraněním a usmrcení několika lidí při snaze o přechod československé hranice. Redakci iROZHLAS.cz to sdělil advokát pozůstalých Lubomír Müller. Muzikář za minulého režimu zastával vysoké funkce v rámci Pohraniční stráže.
„Dnešního dne (v úterý 2. dubna – pozn. red.) jsem podala u Obvodního soudu pro Prahu 1 ve věci shora uvedené obžalobu pro zločin zneužití pravomoci úřední osoby,“ napsala ve vyrozumění Müllerovi žalobkyně Katarína Kandová. Muzikářovi za tento přečin hrozí až desetiletý trest vězení.
Zastřeleni, roztrháni psy, zraněni. Policie obvinila plukovníka pohraniční stráže komunistického režimu
Číst článek
Plukovník Ing. Jan Muzikář se narodil roku 1934. K Pohraniční stráži nastoupil v roce 1955 a postupně zastával stále odpovědnější postavení, nakonec v letech 1980 až 1989 působil ve funkci náčelníka štábu a prvního zástupce náčelníka Hlavní správy Pohraniční stráže a ochrany státních hranic.
Přitom „vyžadoval od svých podřízených příslušníků pohraniční stráže bezchybný výkon ochrany státních hranic i za cenu použití těch nejzazších prostředků“, uvádí se v policejních dokumentech. „V ideologické práci věnoval pozornost provádění marxisticko-leninské přípravy vojáků z povolání“ a „sám se plně angažoval za politiku KSČ“.
Získal rovněž odznak Za ochranu hranic ČSSR (1963) a vyznamenání Za zásluhy o ochranu státních hranic ČSSR (1976). Nyní je ve starobním důchodu.
Policie Muzikáře navrhla státní zástupkyni obžalovat už letos v lednu a žalobkyně návrhu nyní vyhověla. Předcházelo mu ale znalecké zkoumání bývalého plukovníka, které si zadala policie. Ta chtěla znát jeho zdravotní a psychický stav a zda mu umožňuje chápat smysl trestního stíhání. Znalkyně ale překážky pro Muzikářovo stíhání neshledala, jak vyplývá z posudku, do kterého měla redakce možnost nahlédnout.
Redakce se Muzikáře už v minulosti snažila kontaktovat prostřednictvím policie. Na zaslané dotazy ale nikdy nezareagoval.
Nedokončená stíhání
Muzikář není první, koho za zločiny na československých hranicích hnali policisté z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu před soud. Stíhání bývalých komunistických činitelů ale nebylo dosud úspěšné.
V červnu loňského roku zemřel komunistický exministr vnitra Vratislav Vajnar, který měl v srpnu kvůli zločinům na hranicích za minulého režimu stanout před soudem. Byl posledním z představitelů komunistického režimu, u něhož trestní stíhání ještě běželo.
Předtím se týkalo vedle Vajnara ještě bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše, bývalého ministra vnitra a premiéra Lubomíra Štrougala, ideologa strany Jana Fojtíka a dalšího ministra vnitra Františka Kincla.
První dva zmínění ale během stíhání zemřeli. V případě Fojtíka bylo stíhání zastaveno kvůli demenci, u Kincla pak kvůli duševní chorobě.