Týdeník iROZHLASu: Česko jako země pro staré, opačný přístup Belgie a vyvrácené nepravdy v debatě

Zatímco v Česku zaznívají hlasy, že tato země není pro mladé a je to zapříčiněno i omezeným volebním právem, v Belgii se vydali opačnou cestou. K urnám nově míří i teenageři. A to právě v probíhajících eurovolbách, kterým se server iROZHLAS.cz detailně věnuje. To nejdůležitější ale teprve přijde: nedělní výsledky hlasování. Výběr toho nejdůležitějšího přináší pravidelný týdenní přehled iROZHLASu.

Newsletter Praha/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby do EP

volby do EP | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Týden očima iROZHLAS.cz

Týden na zpravodajském serveru Českého rozhlasu začal zostra. To když kolega Jakub Grim zveřejnil rozhovor s politoložkou Petrou Guasti. Mladí lidé a jejich zájmy jsou podle ní výrazně podreprezentované. Může to být i tím, že volební právo mají občané až od 18 let.

To v Belgii se vydali opačným směrem. Už šestnáctiletí teenageři mohou v letošních volbách do Evropského parlamentu hlasovat o svých favorizovaných kandidátech. K urnám tak zamíří i několik mladých Čechů, kteří se narodili, když jejich rodiče pracovali zejména pro unijní instituce, popisuje zpravodajka Zdeňka Trachtová.

Právě volby do Evropského parlamentu byly na webu iROZHLAS.cz klíčovým tématem. V Česku se volí standardně až do sobotních 14 hodin. V eurovolbách je systém poměrně jednoduchý, všichni mají stejné kandidátní listiny, do obálky se hází jeden lístek a kroužkují se maximálně dva uchazeči. Kdybyste přeci jen za plentou znejistili, připravili jsme stručný návod.

O váš hlas se v letošním evropském klání uchází 674 kandidátů ve 30 různých stranách. Zatímco někteří obhajují svá bruselská křesla, jiní přichází z profese jako například anarchokapitalista. Kolik byste tipli, že letos kandiduje žen a jaký je průměrný věk uchazečů? Odpověď najdete v hejblátkách Petra Kočího.

A pokud by vám ani tento článek nestačil pro rozhodnutí za plentou, v pátek Český rozhlas odvysílal poslední volební debatu. Už jste jich asi viděli spoustu, chápu. Redakce iROZHLASu ale navázala na prezidentské duely a výroky jednotlivých kandidátů v reálném čase ověřovala. Jak to dopadlo? Ach ten Green Deal, v tom mají někteří stále mezery...

To nejdůležitější ale přijde. Až volební místnost opustí i poslední Ital (místnosti zavírají až v neděli ve 23 hodin), začnou se zveřejňovat první výsledky voleb. Český rozhlas je připravený a bude posluchačům i čtenářům přinášet kompletní servis, jak jste zvyklí. Ale to už zase v dalším týdenním newsletteru.

Pro fanoušky mluveného slova

Nápad na zavedení sektorové daně pro banky se znovu objevil v debatách politiků. V pořadu Jany Klímové Peníze a vliv to kritizuje generální ředitel Partners Banky Marek Ditz.

Problém jménem šikana. Kolik jí je na českých školách, jak proniká do kyberprostoru, a hlavně – jak ji máme řešit? Téma pro Matěje Skalického a Vinohradskou 12.

V pondělí jsme dokončili podcast Stoupenci, do nitra kutnohorské sekty. V bonusovém díle se s odborníky bavíme o tom, jak k něčemu takovému mohlo dojít.

Četlo se také

1. Omylem dceru přihlásil k distančnímu studiu, nadějí je druhé kolo. ‚Nikdo se s námi nebaví,‘ říká otec
2. Při srážce vlaků v Pardubicích zemřeli čtyři lidé. Spoje devět hodin stály, nyní se jezdí po jedné koleji
3. Tahle země není pro mladé. Mezigenerační konflikt je v Česku tikající bomba, říká politoložka Guasti

Klidný víkend a šťastnou volbu přeje Vít Kubant

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme