Stopka milionovým dotacím pro Agrofert: první varování přišlo do Česka začátkem března
- Dříve než do Prahy dorazily předběžné závěry auditu možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), zaslala Evropská komise řediteli zemědělského fondu dva dopisy.
- Server iROZHLAS.cz nyní ten první – datovaný na začátek března – získal s pomocí infozákona.
- Bruselští úředníci v něm napsali, že s ohledem na probíhající audit zatím neproplatí firmám z holdingu Agrofert projekty, které už státní kasu přišly na více než 66 milionů a unie se na nich měla podílet zhruba z poloviny.
- „Výchozí náznaky jsou, že střet zájmů nelze vyloučit,“ vzkázali do Prahy.
Novostavba třídírny vajec, nové nosné konstrukce chmelnic nebo modernizace farmy v Bílovci, na které měly čerpat evropské dotace firmy z holdingu Agrofert, zůstávají prozatím zaplacené jen z českých peněz.
Nejen linka na toasty. Brusel zatím neproplatí Agrofertu sušírny zrní nebo úpravy v Kostelci
Číst článek
Když Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) požádal Brusel o proplacení z unijních peněz, dostal odpověď, že výplata se odkládá minimálně o půl roku až o devět měsíců. Důvodem bylo, že se čekalo na výsledky auditu, který v té době ještě nebyl dokončen (psali jsme zde).
Do Česka dorazily s touto informací celkem dva dopisy – jeden začátkem března a druhý v polovině května. Už v tom prvním, který má iROZHLAS.cz k dispozici, bruselští úředníci napsali, že střet zájmů nemůže být vyloučen.
„V následujících týdnech vám bude zaslán dopis s připomínkami v souladu se článkem 34 prováděcího nařízení komise č. 908/2014 se zjištěními z auditní mise, stejně jako žádost o dodatečné informace. Nicméně výchozí náznaky jsou, že střet zájmů nelze vyloučit s ohledem na určitá opatření,“ stojí v prvním z dopisů.
Projekty za 66 milionů
Brusel prodloužil lhůtu celkem u pěti projektů. Největším z nich je novostavba třídírny vajec firmy Česká vejce farms za více než 53 milionů korun a Evropská unie se na něm měla podílet zhruba z poloviny. Přehled všech pěti projektů ukazuje následující tabulka:
Systém čerpání evropských dotací je založen na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Evropská komise peníze proplácí až po splnění určitých podmínek.
Pokud by peníze nakonec unie neproplatila, SZIF by musel rozhodnout, zda je bude chtít po společnostech Agrofertu vrátit.
Dva dopisy
O tom, že Brusel prozatím neproplatí Česku pět projektů holdingu Agrofert, jenž nynější premiér Andrej Babiš vložil v roce 2017 do svěřenského fondu, informoval Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) v polovině května. Redakce iROZHLAS.cz si písemnou komunikaci s Evropskou komisí vyžádala na základě informačního zákona. Fond poskytl pouze první dopis z 1. března 2019, v němž jsou zmíněny tři projekty, druhý dopis s dalšími dvěma projekty neposkytl. V době vyřizování žádosti totiž dokument v oficiální písemné podobě fond ještě zaslaný neměl. Informaci o prodloužení lhůty u dvou projektů měl jen v neoficiální e-mailové komunikaci.
Jaký postup u těchto projektů fond zvolí, zatím není jasné. „Co se těchto pěti projektů týká, zatím čekáme. Lhůta šest až devět měsíců neuplynula. Rozhodnutí je na Evropské komisi,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí fondu Vladimíra Nováková.
V dopise se dále píše, že komise musí konkrétní platby kvůli možnému střetu zájmů ověřit, aby vyloučila nesoulad se zákonem. Zároveň v závěru upozorňuje, že rozhodnutí prodloužit lhůtu u některých projektů nijak nepředjímá výsledky auditní mise.
Ta v Česku proběhla na začátku letošního roku. Auditoři byli na několika ministerstvech a dalších úřadech včetně SZIF. První část předběžných závěrů auditu, která se týkala především dotací v oblasti podnikání, dorazila do Česka na konci května. Druhá část, zaměřená na zemědělské dotace, poté přišla českým úřadům minulý týden.
Mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka nechce dlouhodobě předběžné výsledky auditu komentovat. „Pokud jde o oba audity, vnímáme je jako velmi podivné, protože auditoři Evropské komise se nebyli v žádné z těch firem, o kterých hovoří, podívat na místě, jak to tam probíhá. Nepožádali nás o žádné stanovisko, takže z tohoto pohledu je to pro nás velmi nedůvěryhodné. Nicméně jsme připraveni ke spolupráci s úřady,“ uvedl už dříve s tím, že Agrofert postupuje ohledně dotací podle zákona.
Redakce zveřejňuje první z dopisů v anglickém jazyce v plném znění: