Jak číst potravinářskou dotační politiku ministerstva zemědělství, které nově vede lidovec Marek Výborný? Jak on sám tento krok zdůvodňuje? A co na něj říkají experti?
Dotaci odebral dceřince Agrofertu Státní zemědělský intervenční fond. Vedení koncernu se ale obrátilo na resort zemědělství a ten došel k závěru, že postup měl procesní vady, a stížnosti vyhověl.
Petr Dlouhý, nový ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu, má teď za cíl hlavně zajistit hladké výplaty dotací z unijních peněz v rámci nové společné zemědělské politiky.
Sedm firem dostává oznámení o nulové dotaci, dalších 21 informaci o zamítnutí. Uvedl to v rozhovoru pro iROZHLAS.cz nový šéf Státního zemědělského intervenčního fondu Petr Dlouhý.
Jako ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu čelil Martin Šebestyán kritice kvůli postupu fondu během auditu ke střetu zájmů expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a dotací pro Agrofert.
Fond byl kvůli tomu, že nechtěl pětici posudků zveřejnit, kritizován. Bránil se tím, že je není možné dát z ruky kvůli probíhajícímu auditu. Po jeho skončení je serveru iROZHLAS.cz poskytl.
Josef Kučera vysvětluje, jak chce převést fond do Brna, proč některé společnosti z Agrofertu mají dotační stopku, zatímco jiné můžou dál čerpat, a jak soběstačné je české zemědělství.
Česko dostalo z Bruselu finální zprávu k zemědělskému auditu ke střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly je nyní potřeba počkat na český překlad.
„Včera večer jsme prostřednictvím Stálého zastoupení v Bruselu obdrželi anglickou verzi finální zprávy k auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše,“ uvedl ministr zemědělství Nekula.
Evropské dotace pro Agrofert jsou kvůli auditu ke střetu zájmů pozastaveny, holding přesto požaduje jejich proplácení. A zastání hledá i u soudu. Naposledy vymáhal příspěvek na chov prasat.
V úterý se konalo dlouho očekávané jednání kvůli zemědělskému auditu ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Zda se podařilo českým úřadům najít s Evropskou komisí kompromis, se teprve ukáže.
Téměř 37,5 milionu korun by mohla společnost Penam z holdingu Agrofert dostat z Bruselu na modernizaci mlýnské technologie. Dalších 7,5 milionu by pak mohlo putovat do firmy Lipra Pork.
Zářijové jednání sice neskončilo dohodou, takzvaný smírčí orgán ale nemá pravomoci pokutu snížit nebo zvýšit. O finální částce tak rozhodne Evropská komise.
Pokuta vychází z auditního šetření, které proběhlo před třemi lety. Česko podle unijních auditorů nedostatečně kontrolovalo, zda evropské peníze čerpají skutečně zemědělci.
„Komise minulý týden na bilaterálním jednání uznala, že minimálně zčásti je její rozhodnutí neopodstatněné, přitom jej ale ještě nezrušila,“ vysvětluje vládní zmocněnec Martin Smolek.
Tuzemské úřady podle Evropské komise nedostatečně kontrolovaly, komu se evropské peníze přidělují. Sankce vychází z auditního šetření, které proběhlo před třemi lety.
Podle ředitele fondu životního prostředí se zákon o střetu zájmů nevztahuje na národní dotace. K těm evropským se nechce vyjádřit, unijní nařízení ke střetu podle něj ale porušováno není.
Zemědělskému fondu Evropská komise aktuálně zadržuje asi 56 milionů na další projekty Agrofertu, které už byly holdingu ze státního rozpočtu vyplaceny.
Dosud národní dotace vyplácel resort zemědělství, který se zákonem o střetu zájmů řídit musel. Od ledna přejdou pod fond, nebudou podléhat takzvaným rozpočtovým pravidlům a zákonu se tak vyhnou.
Na výsledek druhého auditu, který řešil zemědělské dotace, se bude čekat mnohem déle. První bilaterální jednání se budou konat 28. ledna 2020. Po nich bude mít Česko ještě možnost jednat o smíru.
Redakce iROZHLAS.cz požádala zemědělský fond, který prezentaci z Bruselu dostal, o její zveřejnění a zároveň zjišťovala, které další úřady jej obdržely a zda se případně navrženými opatřeními řídily.
Premiér Andrej Babiš (ANO) ani ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) se na plnění unijního rozpočtu nepodílí. K tomu došli právníci fondu, když v srpnu 2018 začala platit směrnice ke střetu zájmů.
Dříve než do Prahy dorazily předběžné závěry auditu možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, přišly z Bruselu dva dopisy. Server iROZHLAS.cz nyní ten první získal s pomocí infozákona.
iROZHLAS.cz přináší přehled některých dotací, na které by mohl mířit další – zemědělský – audit. Může jít o modernizaci farmy v Bílovci, stáje v Bystřici na Benešovsku nebo modernizace lesních školek.
Eurokomisař Günther Oettinger uvedl, že do Česka byla odeslána poslední z předběžných auditních zpráv, jež se v kauze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše týká dotací v zemědělství.
„Pokud by, čistě teoreticky, Evropská komise střet zájmu potvrdila, pak bychom peníze museli vrátit,“ řekla mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Vladimíra Nováková.
Ministerstvo financí nepředložilo Bruselu k proplacení kromě projektu na linku na toastový chléb Penam dalších 11 projektů firem holdingu Agrofert za více než 61 milionů korun.