Nejen linka na toasty. Brusel zatím neproplatí Agrofertu sušírny zrní nebo úpravy v Kostelci

Ministerstvo financí nepředložilo Bruselu k proplacení kromě projektu stamilionové linky na toastový chléb Penam dalších 11 projektů firem holdingu Agrofert za více než 61 milionů korun. Je mezi nimi třeba příspěvek ve výši 19 milionů na odstranění staré ekologické zátěže pro firmu NAVOS, a. s., nebo 29 milionů, které měl dostat na pět projektů Výzkumný ústav organických syntéz, a. s. Ze státní kasy přitom peníze už vyplacené byly.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo firmy Agrofert na pražském Chodově

Sídlo firmy Agrofert na pražském Chodově | Foto: Fotobanka Profimedia

Zavedení výroby automatizované bezobslužné stáje za téměř 4 miliony korun, nové sušičky zrní za celkem 5 milionů korun i energeticky úsporná opatření v závodech Kosteleckých uzenin za více než 4 miliony korun. Všechny tyto projekty, na které měly společnosti z holdingu Agrofert čerpat evropské peníze, prozatím zůstávají financované jen z českého státního rozpočtu.

Jak už minulý týden server iROZHLAS.cz informoval, ministerstvo financí k proplacení Evropské komisi nepředložilo projekty celkově za více než 161 milionů korun, mezi nimi i linku na toastový chléb Penam, na kterou měl Brusel přispět 100 miliony korun. Reagovalo tak na opatření Evropské komise, která část dotací koncernu Agrofert pozastavila – konkrétně šlo o peníze z Evropských strukturálních a investičních fondů.

Redakce přináší přehled všech projektů, které jsou nyní z evropského financování vyloučené. Ty ukazuje následující tabulka:

Další projekty v ohrožení

Neproplacení z evropských peněz přitom hrozí u dalších projektů holdingu Agrofert. Do konce března měl být například ukončen projekt společnosti Ethanol Energy, a. s., kde by měl Brusel na technologie na snížení energetické náročnosti výroby přispívat 72 miliony. Na začátku letošního května měl být zase hotový projekt firmy Wotan Forest, a. s., která pořizovala nový biomasový kotel a na který se mělo čerpat z evropských peněz dalších 61 milionů.

100 milionů Agrofertu na lepší toasty šlo ze státní kasy. Ministerstvo dotaci nedalo Bruselu k proplacení

Číst článek

Vedle toho Evropská komise prodloužila lhůtu pro proplacení peněz u pětice projektů za více než 66 milionů, které nespadají pod ministerstvo financí ale pod Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Informovala o tom mluvčí fondu Vladimíra Nováková v polovině května.

„Pro tři projekty ze 4. čtvrtletí 2018 a dva projekty za 1. čtvrtletí 2019 nám Evropská komise prodloužila lhůtu pro proplacení o 6 až 9 měsíců. Důvodem je, že se čeká na výsledky auditu,“ vysvětlila důvody na dotaz redakce iROZHLAS.cz.

Ze státní kasy

Systém čerpání evropských dotací je přitom založen na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Evropská komise peníze proplácí až po splnění určitých podmínek.

Vyšetřování možného střetu zájmů

Evropská komise šetří, zda český premiér neporušuje nová evropská pravidla o střetu zájmů, která platí od 2. srpna loňského roku. Z kraje roku kvůli tomu na řadě českých úřadů proběhla auditní mise. Původně měly být závěry poslané do Česka v polovině května. Kontroloři z Bruselu si ale vyžádali dodatečné doklady ze Státního fondu životního prostředí, proto došlo k prodloužení lhůty. Psali jsme ZDE. Vedle Agrofertu Evropská komise prověřuje také dotace pro firmu Agrotrade, kterou vlastní otec ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD).

Projekty holdingu, jež nyní ministerstvo k proplacení do Bruselu neposlalo, tedy byly uhrazeny ze státního rozpočtu. Nyní ovšem reálně hrozí, že peníze z evropských fondů Česko nedostane.

I přes toto riziko jdou peníze ze státního rozpočtu společnostem z holdingu dál. Proplácení nepozastavil Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), skrze který koncernu teče většina evropských dotací, jak už dříve informoval iROZHLAS.cz.

Dotace dál posílá rovněž Státní fond životního prostředí, který má na starosti operační program Životní prostředí. „Proplácení pozastaveno nebylo. Nemáme k dispozici žádné oficiální stanovisko nebo pokyn, který by doporučoval či nařizoval proplácení pozastavit,“ uvedla mluvčí fondu Lucie Früblingová.

Peníze dál vyplácí i ministerstvo průmyslu a obchodu, pod které spadají investiční dotace z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

„Projekty, které byly podány před platností nového finančního nařízení, jsou administrovány standardním způsobem. To znamená, že platby proplácíme na základě platného rozhodnutí,“ reagoval na dotaz iROZHLAS.cz náměstek ministra pro EU fondy Marian Piecha.

Mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka nechce celou záležitost komentovat do doby, než rozhodne Evropská komise.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme