Armáda chce využít know-how zkušených vojáků. Pokračovat ve službě by mohli i v důchodovém věku

V české armádě by nově mohli sloužit vojáci i po dosažení důchodového věku. Navrhuje to novela zákona o vojácích z povolání a s tím související novela branného zákona, kterou nedávno schválila vláda a teď čeká na projednání poslanci. Změna by mohla platit od poloviny letošního roku a týkat by se měla také příslušníků aktivní zálohy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci v Mali

Za současných podmínek musí voják po dosažení důchodového věku skončit se službou nehledě na to, v jak dobré kondici je | Zdroj: Armáda České republiky

„Novelou zákona budou moci vojáci pokračovat ve službě v armádě i po dovršení důchodového věku, a to za podmínek, že jak na straně vojáka, tak na straně armády bude zájem o jeho další službu,“ vysvětlila Radiožurnálu mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Za současných podmínek musí voják po dosažení důchodového věku skončit se službou nehledě na to, v jak dobré kondici je.

Snazší nábor, vyšší benefity nebo ‚služba na zkoušku'. Státní tajemník popisuje chystané změny v armádě

Číst článek

Armáda tak chce podle Dvořákové využít znalosti zkušených vojáků, kteří i v pokročilém věku splňují fyzické a zdravotní předpoklady ke službě v ozbrojených silách.

„Půjde především o individuální případy vojáků z povolání, kteří slouží ve specializovaných oborech anebo mají schopnosti a zkušenosti z dlouhodobé praxe a jejich know-how můžeme i nadále využít v rámci generálního štábu nebo vzdělávacích institucí,“ říká Dvořáková.

„Nově bude moct voják požádat o pokračování, o povolení rozhoduje pan prezident nebo paní ministryně,“ doplňuje státní tajemník ministerstva obrany Petr Vančura s tím, že v případě aktivních záložníků bude o další službě rozhodovat ředitel krajského vojenského velitelství.

Návrh je součástí novely zákona o vojácích z povolání a s ním související legislativy. Zvýšit  by se měla třeba také výše stabilizačního nebo náborového příspěvku pro vojáky.

Co se naopak nemění, je branná povinnost pro Čechy a Češky.  I nadále platí, že při vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu může vláda nechat povolat muže a ženy mezi 18 a 60 lety.

Branná povinnost v České republice

Branná povinnost platí pro všechny české občany, muže i ženy, mezi 18 a 60 lety. Zatímco v míru je možné tuto povinnost převzít dobrovolně, v případě stavu ohrožení státu a válečného stavu může armáda lidi povolat k odvodu. O tom, které skupiny občanů se mají podrobit odvodnímu řízení, rozhoduje vláda.

Dobrovolné převzetí může mít několik podob: člověk se může stát vojákem z povolání, může vstoupit do aktivních záloh, absolvovat jednorázové dobrovolné vojenské cvičení nebo se právě nechat předurčit pro doplnění ozbrojených sil.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme