Soudní znalci a tlumočníci budou od roku 2012 pod větší kontrolou

Podmínky pro práci soudních znalců, tlumočníků a znaleckých ústavů se od nového roku zpřísní. 1. ledna totiž vstoupí v platnost novela 44 let starého zákona o soudních znalcích a tlumočnících. Jejich práce by se podle představ ministerstva spravedlnosti měla zkvalitnit, protože jim nově budou hrozit sankce. Komora soudních znalců má ale k novele zákona výhrady.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto.

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Znalecký posudek má často vliv na výsledek soudního sporu, znalec za něj ale podle zastaralé právní úpravy nenese dostatečnou odpovědnost. To teď prý novela zákona o soudních znalcích a tlumočnících změní.

„Tato v zásadě dílčí novela řeší situaci postihu soudních znalců, kdy právě na úseku postihů cítíme celou řadu problémů, a proto jsme primárně upravili tuto oblast,“ slibuje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek Zbyňka Zykmunda v Odpoledním Radiožurnálu

Lidé si budou moci stěžovat třeba na nekvalitně provedený znalecký posudek, bezdůvodné odmítnutí posudku nebo nedodržení stanovené lhůty pro zpracování posudku. Ministerstvo spravedlnosti bude chyby znalců posuzovat a případně i trestat.

„Je tedy na občanech, pokud mají pocit, že soudní znalec pochybil, tak se občan může obrátit na ministerstvo spravedlnosti. My zahájíme správní řízení, a v případě, že dojdeme k názoru, že znalec opravdu pochybil, pak jej můžeme sankcionovat, a to od uložení pokuty až po možnost ztráty vykonávat funkci znalce,“ popisuje Pospíšil.

Komora soudních znalců a tlumočníků měla k novele celou řadu výhrad. Ministerstvo spravedlnosti je ale podle předsedy komory Vladimíra Váchy nijak nezohlednilo.

„Panu ministrovi jsme prostřednictvím ministerstva spravedlnosti v rámci připomínkového řízení opakovaně vymezovali spektrum bodů, které je třeba napravit. Bohužel se tak nestalo, ve všech případech,“ uvedl Vácha.

Za konkrétní přestupky bude znalcům hrozit pokuta až 100 tisíc korun, v závažných nebo opakovaných případech i vyškrtnutí ze seznamu znalců a tlumočníků. Šéf Komory soudních znalců a tlumočníků Vladimír Vácha říká, že sankce jsou roztodivné a chybí jim vyváženost:

Jiří Pospíšil (ODS) ministr spravedlnosti. | Foto: Filip Jandourek

„Bohužel sankce postihují i takové prohřešky, že se někdy špatně dá razítko na špatnou stranu posudku nebo soudně-tlumočnického úkonu, opomene se nebo bude nedostatečný podpis. Prohřešky formálního charakteru, které lze lehce opravit a nejsou fatální chybou, tak jsou poměrně velmi peprně a ostře sankcionovány.“

Ministerstvo spravedlnosti navíc připravuje i úplně nový zákon o znalcích a tlumočnících. Podle ministra Jiřího Pospíšila bude problematiku řešit komplexně.

„Výběr soudních znalců, řekněme otevření, zprůhlednění pravidel pro vstup nových soudních znalců do této profese, tak toto vše má přinést nová právní úprava, která bude příští rok projednávána,“ vysvětlil Pospíšil.

Komora soudních znalců a tlumočníků má z připravovaného nového zákona obavy. Upozorňuje, že problematika zahrnuje víc než 50 znaleckých oborů a mnoho jazyků v rámci soudně-tlumočnické činnosti.

Zbyněk Zykmund, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme