V dovolání se advokát Petra Ročka pokusil zpochybnit samotný fakt, že by znalec vypracovával posudek. Dokument podle něj nesplňoval zákonem stanovené náležitosti. Na to ale soud nepřistoupil.
Co se se znalcem stalo, zjistily Radiožurnál a server iROZHLAS.cz až díky informačnímu zákonu. Kulil, který zkopíroval část svého posudku z internetu, na škole i nadále působí na znaleckých ústavech.
Znalců je podle jejich asociace v Česku necelých 5800. Jsou to odborníci z více než padesáti oborů. Jejich počet ale poslední roky klesá. Nepomohlo ani zvýšení odměny za posudek.
Zjištění Radiožurnálu: případ Jiřího Syrovátky začali policisté prověřovat před rokem kvůli novým poznatkům, ze kterých plynulo, že na smrt nemocný podnikatel ve skutečnosti sjížděl alpské svahy.
V tisku se ve čtvrtek dočtete, že lidé odchází do předčasného důchodu, píše E15. Lékařská komora chce kontrolu soudních znalců píší, Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
V tisku se ve středu dočtete, že zaměstnanec soudu v Českých Budějovicích umožnil získat znalecké razítko desítkám zájemců, kteří neměli potřebné vzdělání, píše Právo.
Soudním znalcům se nelíbí nová pravidla, podle kterých jim přibylo práce a výdělky se zásadně nezvýšily, píšou Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Některá města v Česku ruší novoroční ohňostroje kvůli platným opatřením. Jejich uvolnění do prosince nepředpokládají, píše Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Předseda Komory soudních znalců Vladimír Vácha uvedl, že se znalců za současných finančních podmínek nevyplatí pro stát pracovat. V soukromé sféře si totiž vydělají víc.
Soudní znalci se zřejmě budou muset od roku 2021 řídit podle přísnějších pravidel, která by měla zkvalitnit jejich práci. Ve vládní předloze mimo jiné zachovali až půlmilionovou sankci za pochybení.
Státní zástupkyně obžalovala z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku soudní znalce Radka Matlacha a Igora Fargaše, kteří svědčili v procesu s Petrem Kramným jako znalci obhajoby.
Bývalý dopravní znalec Jiří Doleček u soudu popřel, že by zkreslil posudek v případu nehody lobbisty Romana Janouška. K vypracování posudku ho prý při náhodném setkání vyzval bývalý kamarád z doby, kdy Doleček pracoval pro vojenskou prokuraturu. Muže nejmenoval, s Janouškem ale prý nemá nic společného. Čtyřiaosmdesátiletému Dolečkovi hrozí za zkreslení posudku ve prospěch lobbisty až tříleté vězení. Na svých odborných závěrech trvá, Janouškův případ je podle něho justiční omyl. Hlavní líčení bude pokračovat v červnu.
Pražský soud začal projednávat případ dopravního znalce, jenž posuzoval dopravní nehodu lobbisty Romana Janouška. Jiří Doleček podle obžaloby vypracoval nepravdivý znalecký posudek. Během hlavního líčení v roce 2013 podpořil verzi, že opilý Janoušek srazil ženu v pražské Michli omylem, protože ji u svého porsche neviděl. Za křivou výpověď mu hrozí i vězení.
Soudní znalci Radek Matlach a Jiří Závodský podali odvolání. Nesouhlasí s rozhodnutím Krajského soudu v Ústí nad Labem, který je - zatím nepravomocně - vyškrtl ze seznamu soudních znalců. Důvodem je podle soudu údajně špatně vypracovaný posudek v případu Věry Marešové, která čelila obžalobě pro vraždy pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Soud ji nakonec obvinění zprostil.
Soudní znalce zřejmě čekají nová pravidla. Návrh zákona, který má zkvalitnit jejich práci, ve středu projedná vláda. Pro nové uchazeče o post znalce zavádí vstupní odborné zkoušky, u stávajících odborníků chce přezkoumávat jejich posudky. Zákon také zvyšuje jejich hodinové odměny, zároveň ale i sankce. Změny by měly začít platit v lednu 2018.
Vyšetřovatelé zkoumají důvody víkendového pádu střechy sportovní haly v České Třebové. Podle znalce Milana Babického, kterého oslovil Zpravodajský web Českého rozhlasu, mohlo dojít k pochybení ve dvou věcech. Autor projektu podle něj musí počítat s normami zatížení a stavební firma pro změnu bezchybně dodržet projektovou dokumentaci.
Když je pod obrazem ten správný podpis, cena díla může být na trhu s uměním i mnohonásobně větší. Ne vždy však prodejci nabízejí to, co deklarují – obchod s padělanými obrazy jde do miliard. To, zda dílo je, či není padělek, posuzují znalci, ti však často nemohu vynést jednoznačný soud. Podle historika umění Josefa Záruby je znalců hodně a ten, kdo chce dílo prodat, skoro vždy najde někoho, kdo mu napíše posudek příznivý.
V Česku ubývá soudních znalců. Za posledních pět let jich odešlo na 2000 a průměrný věk těch, kteří zůstali, dosahuje 60 let, tvrdí komora. Odborníci odcházejí hlavně kvůli nízkým odměnám. Ministerstvo spravedlnosti v chystaném zákoně plánuje jejich zvýšení, podle komory to ale k zastavení odlivu nebude stačit.
Pro práci soudních znalců budou nezbytné vstupní zkoušky, pojištění i přísnější kontroly. Novinky přináší návrh zákona, který dnes představilo ministerstvo spravedlnosti. Unie soudních znalců kroky úřadu v zásadě vítá, ale ne bez výhrad.
Ministerstvo spravedlnosti chce víc kontrolovat kvalitu posudků soudních znalců. Reaguje tak mimo jiné na případ zdravotní sestry z Rumburka, kterou soud zprostil obžaloby z šesti vražd až poté, co si nechal vypracovat revizní posudek. Předchozí dva se totiž zásadně lišily. Revizní posudky rozhodly i v kauze Petra Kramného, odsouzeného na 28 let za vraždu manželky a dcery.
Odměny soudních znalců za posudky vyžádané policií, soudem nebo úřady se měnit nebudou. Ústavní soud dnes zamítl návrh šestnácti senátorů na zrušení části vyhlášky, která stanovuje hodinové sazby za jejich práci. Pohybují se od sta do 350 korun za hodinu a nezměnily se už více než dvanáct let.
Vysoká dávka draslíku podle soudních znalců usmrtila šestici pacientů rumburské nemocnice. Vypověděli to dnes soudní znalci u Krajského soudu v Ústí nad Labem. Soud končí týdenní sérii projednávání údajných vražd šesti pacientů jednotky intenzivní péče. Obžalovaná je z nich bývalá zdravotní sestra Věra Marešová, které v případě odsouzení hrozí až doživotní trest.
Ministerstvo spravedlnosti připravuje nový zákon o soudních znalcích. Ti totiž dosud, místo aby soudcům pomohli vyřešit složité kauzy, svými posudky leckdy spor ještě více komplikují. A to buď nekvalitně odvedenou prací, nebo tím, že dojdou ke zcela protichůdným závěrům. Trestu se přitom bát zpravidla nemusí. Ukázal to například nedávný soud s podnikatelem Romanem Janouškem.
Česko bojuje s nedostatkem soudních znalců v oboru psychiatrie. Posudky zpracovává jen zhruba pět stovek odborníků. Přitom od ledna musejí soudy kvůli novému občanskému zákoníku přezkoumat téměř třicet pět tisíc případů duševně nemocných lidí, kteří v minulosti byli omezeni nebo zcela zbaveni svéprávnosti.
Podmínky pro práci soudních znalců, tlumočníků a znaleckých ústavů se od nového roku zpřísní. 1. ledna totiž vstoupí v platnost novela 44 let starého zákona o soudních znalcích a tlumočnících. Jejich práce by se podle představ ministerstva spravedlnosti měla zkvalitnit, protože jim nově budou hrozit sankce. Komora soudních znalců má ale k novele zákona výhrady.