Česko se připravuje na ptačí chřipku a africký mor prasat. ‚Sledujte stav drůbeže,‘ vyzývá ministr Toman
Kvůli možnému šíření ptačí chřipky a afrického moru prasat budou v Česku od pondělí platit mimořádná veterinární opatření. Patří mezi ně intenzivní odlov divokých prasat, zákaz dovozu trofejí a podestýlky nebo zamezení kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží. Na čtvrtečním jednání, které svolal ministr zemědělství Miroslav Toman z ČSSD, o tom rozhodla Ústřední nákazová komise. Nemoci se objevily v příhraničních oblastech Německa a Polska.
„Vyzýváme veřejnost, aby při nálezu toho uhynulého prasete s ním nemanipulovali, oznámili to myslivcům nebo obecnímu úřadu a zaznamenali si polohu prasete. Samozřejmě je tu potřeba sledovat i zdravotní stav drůbeže a podezřelé úhyny a příznaky se musí hlásit příslušné krajské veterinární správě,“ řekl ministr Toman.
Už druhá německá spolková země. Africký mor prasat se prokázal nově i v Sasku
Číst článek
Jedním z témat čtvrtečního jednání byl podle ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda i dostatek ochranných pomůcek pro veterináře pro případ, že by se v Česku ptačí chřipka nebo prasečí mor vyskytly.
„Nejsou speciální ochranné pomůcky pro covid a aviární influenzu. V současné době máme dostatek, ale zvyšujeme určitě zásoby třeba pytlů nebo big bagů na divoká prasata,“ přiblížil.
Likvidace kvůli chorobě
Pokud se některá z chorob projeví v českém chovu, musí majitel všechna prasata nebo drůbež zlikvidovat. Ptačí chřipka se naposledy objevila letos v lednu na Žďársku. Prasečí mor se v Česku rozšířil v roce 2017 a úplně vymizel až po dvou letech.
Prasečí mor se v poslední době objevil u českých hranic s Německem a Polskem. Nejvíc ohrožený je tak Ústecký, Liberecký a Královéhradecký kraj. Divoká prasata jsou schopná za rok oblast nákazy rozšířit až o zhruba dvacet kilometrů.
Před ptačí chřipkou veterináři varovali už v říjnu. Její nákaza se v současnosti šíří v západním Rusku a v Kazachstánu. Právě přes tato území teď přitom míří stěhovaví ptáci do Evropy.