Už druhá německá spolková země. Africký mor prasat se prokázal nově i v Sasku

Nákaza prasat africkým morem se vyskytla již ve druhé německé spolkové zemi. Po Braniborsku se prokázala také v Sasku, které sousedí s Českou republikou. S odvoláním na saské ministerstvo sociálních věcí o tom informovala agentura DPA. Veterináři potvrdili nákazu u zastřeleného divočáka v okrese Zhořelec (Görlitz) nedaleko trojmezí Německa, Polska a Česka. Zvíře bylo usmrceno 27. října.

Drážďany Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prase divoké

Veterináři potvrdili nákazu u zastřeleného divočáka v okrese Zhořelec (Görlitz) nedaleko trojmezí Německa, Polska a Česka (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Sasko po potvrzení nálezu zřídilo krizový štáb, který ve spolupráci se zástupci okresu a armádou připravuje opatření proti dalšímu šíření choroby.

Pomoc v boji s prasečím morem. Polský ministr chce, aby vojáci a policisté mohli střílet divočáky

Číst článek

„Apeluji na chovatele prasat, aby se snažili svá prasata chránit, nenechávali je volně a důsledně dodržovali biologicko-bezpečnostní opatření,“ řekla saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová.

V Německu se nákaza prasečím morem poprvé objevila 10. září v sousedním Braniborsku, v místě vzdáleném asi 50 kilometrů od Saska.

Úřady dosud v Braniborsku potvrdily více než sto případů nakažených divokých prasat a snaží se zabránit dalšímu šíření nákazy pomocí plotů, pátracích psů a dronů. Zvěř zpravidla umírá několik dnů poté, co se infikuje.

Pro člověka je africký mor neškodný, může mít ale závažné dopady na chov domácích prasat. Jen v Sasku je zhruba 3000 zemědělců, kteří chovají kolem 669 000 prasat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme