Cílem akce, která začala 4. listopadu a ve čtvrtek skončila, bylo zastavit šíření nebezpečného afrického moru prasat. Zapojení policie do odlovu divočáků schválila v srpnu vláda.
Podle průzkumu, který policie a Česká zemědělská univerzita před odstřelem provedla, je v honitbách Rádlo a Vratislavice nad Nisou minimálně 200 divočáků.
Od počátku letošního roku podle něj eviduje veterinární správa už 27 potvrzených případů afrického moru u divočáků, z toho 13 myslivci ulovili a 14 jich našli uhynulých.
V okolí Žižkova vrchu v Jablonci nad Nisou se pohybují mladá divoká prasata. Lovci je budou v sobotu 24. srpna 2024 v okolních lesích nahánět. Město také připravilo odchytovou klec.
Intenzivní vyhledávání uhynulých divočáků, podpořené nálezným 5000 korun, umožní situaci v Libereckém kraji zmonitorovat. V září pak bude opět možné zahájit intenzivní lov.
Celkem už opatření neplatí ve zhruba devadesáti katastrálních územích na Českolipsku o rozloze přibližně 750 kilometrů čtverečních. Jde o kruh okolo posledního nálezu nakaženého divočáka.
Myslivci zvíře nakažené africkým morem ulovili v polovině dubna 2024. „Jelikož se místo odlovu nachází mimo uzavřené pásmo II, dojde k úpravě pásem,“ potvrdil mluvčí veterinářů.
Státní veterinární správa potvrdila nákazu africkým morem prasat u dalších dvou uhynulých divočáků. Od prosince byla nemoc potvrzena u 21 zvířat v této oblasti.
Africký mor prasat se v Libereckém kraji šíří, po 14 případech na Frýdlantsku laboratoř Státního veterinárního ústavu Jihlava potvrdila nákazu u divokého prasete uloveného v Ralsku na Českolipsku.
Stádo divočáků vždycky vede nikoli samec, ale dominantní samice. Takzvaná pramatka je zakladatelkou stáda, které mohou tvořit dvě až tři generace jejích dcer.
Nákaza není přenosná na člověka ani jiná zvířata. Státní veterinární správa čeká na výsledky rozborů vyšetření u dalších dvou prasat z oblasti, jedno bylo střeleno myslivcem a druhé poraženo autem.
Veterináři mimo jiné nařídí soupis chovů domácích prasat nebo porážku prasat určených pro domácí porážku, uvedl Petr Šatrán ze Státní veterinární správy.
Jindřichovice pod Smrkem (Liberecko)||ČTK|Zprávy z domova|Aktualizováno
Zvíře se našlo u Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku nedaleko hranic s Polskem. V současné chvíli se řeší opatření, která budou pro danou oblast platit.
Na jedinečném projektu sledování divokých prasat pracují odborníci z Národního parku Bavorský les. Údaje z nich vědci využijí v boji s nebezpečným a velmi nakažlivým africkým morem prasat.
Myslivcům se podařilo vyjednat výjimku, aby zůstaly otevřené obchody se zbraněmi a střelivem. Tento materiál se totiž nesmí prodávat přes e-shopy. Lovci tak mohou pokračovat v odstřelech.
Po setkání Ústřední nákazové komise přijalo Česko nová opatření, která mají zabránit rozšíření nákazy afrického moru prasat a ptačí chřipky v zemi. Nemoci se objevily u českých hranic s Německem.
Veterináři potvrdili nákazu u zastřeleného divočáka v okrese Zhořelec (Görlitz) nedaleko trojmezí Německa, Polska a Česka. Zvíře bylo usmrceno 27. října.
Podle polského ministra zemědělství Ardanowského se bez drastického snížení počtu divočáků bude choroba dál šířit. Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se neléčí.
V jiných evropských státech, například v Polsku, se mor dále šíří. Česko mělo štěstí v tom, že oblast s výskytem nemoci byla oddělená silnicemi a bylo ji možno izolovat.
Ocelová zábrana bude 70 kilometrů dlouhá, 1,5 metru vysoká a bude zapuštěna 50 centimetrů do země. Stavba má být hotová do konce roku. Vyjde na v přepočtu 105 milionů korun.
Někteří myslivci o záměrech úředníků pochybují. „To nemá být odstřel,... to nemá být redukce populace divočáků, to má být masakr,“ cituje portál Wirtualna Polska výzvu myslivce Marka Porczaka.
Veterináři zrušili zákaz vstupu do lesů, polí a na polní cesty v okolí Zlína, který vyhlásili kvůli nebezpečí rozšíření nákazy afrického moru prasat. Zároveň skončilo vymezení vysoce rizikové oblasti.
Mimořádná veterinární opatření, podle kterých měli příjemci dováženého vepřového masa kontrolovat zboží na africký mor prasat, se od úterý vypisovat nebudou.
Potravinářské podniky dovážející vepřové maso nebo živočišné produkty z prasat ze zemí, v nichž se vyskytl africký mor prasat, budou muset nechat tyto výrobky nejprve zkontrolovat.