Do boje s africkým morem prasat se zapojí i policie. Pomůže s odstřelem divočáků na Liberecku

Policisté pomohou v září v souvislosti s výskytem afrického moru u divokých prasat na Liberecku s jejich mimořádným odstřelem. Budou jim k tomu pořízeny potřebné zbraně pro noční lov. Po jednání vlády to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Využijí se podle něj i další opatření.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prase divoké

Prase divoké | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Už v tuto chvíli spolupracujeme s Českou zemědělskou univerzitou, využíváme pracovníky s drony, kteří vyhledávají výskyt populace prasat divokých. S ministerstvem dopravy a Ředitelstvím silnic a dálnic budeme spolupracovat na instalaci pachových ohradníků, které mají snížit posun nakažené populace směrem na jih,“ uvedl Výborný.

0:55

‚Pozor na děti i psy.‘ Jablonec odchytává mladá divoká prasata, myslivci je budou nahánět v sobotu

Číst článek

Upozornil, že jde zatím jen o onemocnění divokých prasat. „Uděláme vše pro to, abychom zabránili přenosu nemoci na prasata domácí, chceme minimalizovat hospodářské škody,“ dodal. Připomněl, že nemoc není přenosná na člověka.

První divoké prase nakažené africkým morem potvrdila laboratoř 1. prosince 2022 nedaleko česko-polské hranice na Frýdlantsku. „Aktuálně byla nákaza potvrzena u prasete divokého uloveného v katastrálním území Kateřinky u Liberce ve vymezeném uzavřeném pásmu II,“ informoval ve středu mluvčí Státní veterinární správy ČR Petr Vorlíček. Od počátku letošního roku podle něj eviduje správa už 27 potvrzených případů afrického moru u divočáků, z toho 13 myslivci ulovili a 14 jich našli uhynulých. „Od počátku nákazy evidujeme v ČR celkem 84 případů nákazy,“ dodal.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, zvířata se musí utratit. Nakažení divočáci teď ale podle veterinářů přežívají delší dobu než dřív a mohou být zdrojem šíření infekce. „Z tohoto důvodu je víc než v minulosti důležité divočáky intenzivně lovit a snižovat hustotu jejich populace, která je v ČR výrazně vyšší, než by měla být,“ uvedl již dříve ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Kolem místa výskytu nákazy vytyčila veterinární správa ochranné pásmo II, které ještě obklopuje nárazníkové pásmo I. Platí v nich mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy v populaci divokých prasat a především jejímu zavlečení do domácích chovů prasat. V letošním roce se podle SVS poměrně výrazně zhoršila nákazová situace a šíření nákazy do dalších okresů Libereckého kraje, ochranná pásma se proto opakovaně rozšiřovala. Ochranné pásmo II má nyní 970 kilometrů čtverečních a zahrnuje území Liberecka a části Jablonecka až k Desné v Jizerských horách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme