Referenda v obci Okna se zúčastnilo 75 procent občanů. Závazné je jen v otázce kanalizací
V obci Okna na Českolipsku rozhodovali občané o stavbě nové školy, převodu obecní kanalizace na soukromou společnost a plánované výstavbě přeložky silnice I/38 u Oken. Referendum je platné, zúčastnilo se skoro 75 procent občanů. Závazné je ale pouze u druhé otázky, kdy se pro převod obecní kanalizace vyslovilo skoro 57 procent hlasujících. Výsledky zveřejnila obec na úřední desce.
V malé obci v sobotu od 14.00 do 22.00 mohlo hlasovat 258 lidí, lístků a obálek vydala komise 193. Rozhodnutí v referendu je závazné, pokud pro něj hlasovala nadpoloviční většina oprávněných osob, které se referenda zúčastnily, a alespoň 25 procent oprávněných osob.
‚Atmosféra je vypjatá.‘ Sousedský spor o úspěšnou alternativní školu zmítá malou obcí na Českolipsku
Číst článek
První otázka zněla: Souhlasíte s výstavbou nové školní budovy v obci Okna? Celkem 91 lidí odpovědělo ano a 95 hlasovalo pro odpověď ne. S převodem kanalizace na soukromou společnost souhlasilo 110 hlasujících, proti jich bylo 71. Na otázku, zda občané souhlasí s tím, aby obec Okna ve své samostatné působnosti bezodkladně podnikla veškeré zákonné kroky proti plánované výstavbě přeložky silnice 1/38 Doksy Obora v blízkosti zastavěného území obce Okna hlasovalo pro 79 osob, proti 92.
Rozkol mezi obyvateli způsobil zejména plán na výstavbu budovy pro druhý stupeň školy. „Ta budova, ta byla před pěti lety k prodeji za 4 miliony. Mohli jsme to koupit za čtyři miliony a teď se bavíme o sto milionech,“ říká jeden z obyvatel. Jiní si naopak myslí, že je nová škola ve vsi potřeba. Do školy v Oknech totiž dojíždějí i děti z okolí.
Referendem v Oknech se předtím zabýval soud. Přípravný výbor se na něj obrátil poté, co zastupitelstvo obce na listopadovém zasedání odmítlo referendum vyhlásit, přestože návrh podpořilo 90 obyvatel obce, což představuje více než požadovaných 30 procent oprávněných voličů. Soud odmítl argumentaci obce, že navržené otázky jsou nejednoznačné a jejich případné schválení by mohlo vést k protiprávnímu stavu.
U otázky výstavby školy obec namítala, že není specifikována konkrétní podoba projektu ani jeho financování. V případě kanalizace upozorňovala na již uzavřené smluvní závazky s vodárenskou společností. U přeložky silnice pak tvrdila, že jde o záležitost přesahující samostatnou působnost obce.
Podle soudu jsou ale všechny tři otázky formulované jednoznačně a týkají se záležitostí spadajících do samostatné působnosti obce. Existence předchozích smluvních závazků podle soudu nemůže být překážkou konání referenda.