Kalifornii pokryl růžový zpomalovač požárů. Ekologové varují před toxickými účinky směsi
Hasičská letadla shazují na kopce zasažené požárem v okolí Los Angeles tisíce litrů červeno-růžového zpomalovače hoření. Směsí vody, dusíkatého hnojiva a červené barvy jsou v Kalifornii pokryté lesy, domy i ulice. Přestože se jedná o účinný prostředek na boj s požáry, který na místě vydrží déle než voda, tak někteří experti varují před jeho toxickými účinky. Informují americká média.
„Jde především o produkt s názvem Phos-Chek, který prodává společnost Perimeter. V současnosti se jedná o jeden ze dvou produktů, které jsou lesní správou schválené pro letecké použití,“ říká pro americký zpravodajský web NPR Daniel McCurry, expert na stavební a environmentální inženýrství z University of Southern California.
Chemické zpomalovače hoření se používají už od 50. let 20. století a díky letadlům hasičům umožňují se dostat i do obtížně přístupných míst. Cílem je hlavně zpomalit nebo zastavit šíření požáru, zejména pokud se v oblasti nacházejí domy nebo jiné stavby.
Prostředek funguje tak, že při reakci s celulózou v rostlinách zabraňuje vzniku hořlavých sloučenin. Zároveň díky využití hnojiv se látka na místě drží podstatně déle, než kdyby se jednalo pouze o vodu. Neodpařuje se, nesmyje se a zůstane tam až několik týdnů. Růžová barva se do směsi přidává kvůli viditelnosti pro hasiče.
Někteří experti na životní prostředí ale varují před potenciálně škodlivými účinky hnojivové směsi. McCurry popisuje, že pokud se lidé nacházejí v místě zasaženém požárem, tak je dobré nosit respirátor, růžová směs to jen prohlubuje.
Další ekologičtí experti varují před častým používáním prostředku kvůli klimatickým změnám, protože do životního prostředí uvolňují stále více škodlivých chemikálií. Podle některých výzkumů obsahuje takový hasicí prostředek těžké kovy jako kadmium a chrom. Jiní odborníci ale škodlivou toxicitu odmítají a přípravek považují za bezpečný.
Počet obětí požáru v Kalifornii vzrostl na nejméně 24. V příštích dnech má opět zesílit vítr
Číst článek
Podle Stantona Florea, mluvčího Národního meziresortního požárního centra v Boise, zpomalovače pokryjí vegetaci a zabrání kyslíku v jejím hoření, řekl pro deník The New York Times.
Lesní služba kvůli obavám o životní prostředí zakázala letecké shazování zpomalovačů v citlivých oblastech, jako jsou vodní toky a stanoviště ohrožených druhů s výjimkou případů, kdy je ohrožen lidský život.
Současné kalifornské požáry si už vyžádaly nejméně 24 životů, 23 lidí je nezvěstných, oznámily místní úřady. Počet obětí by mohl dále stoupat.