Země tak chce omezit znečištění, které ohrožuje lidské zdraví a životní prostředí. Splnil se tak cíl řady místních aktivistů, již po léta o tento zákaz usilovali.
Vran alalá bývaly na Havaji plné lesy. Od roku 2002 je Mezinárodní svaz ochrany přírody uvádí jako druh vyhynulý ve volné přírodě. Hlavními důvody byly ptačí nemoci a zavlečení predátoři.
„Saúdská Arábie neinvestuje jenom do Rallye Dakar, ale do celé řady dalších věcí. Vidíme to třeba na saúdskoarabské fotbalové lize,“ říká sociolog sportu Matouš Veselský.
Nejlepší je nakoupit jen to, co jsme schopni sníst. Pokud se to nepovede, hotová jídla nebo živočišné produkty musí do směsného odpadu. Naopak nevařená zelenina a ovoce patří do bioodpadu.
„Dneska se zavírají sjezdovky ve vyšších polohách. Nejvyšší bod lipenských sjezdovek je 900 metrů nad mořem. Řekl bych, že během let už tam lyžovat nebude možné,“ říká zástupce ekologických spolků.
Václav Šťovíček je předseda spolku Ekokul, který přetváří veřejný prostor v Litvínově. „Vzniklo to z nudy,“ říká v seriálu Narozeni do svobody, který představuje mladé inspirativní osobnosti.
EPU je nová turistická aplikace, se kterou se lidé můžou podívat do méně turisticky navštěvovaných oblastí. „Musíme něco udělat, aby se problém overturismu reguloval,“ říká autor aplikace.
V pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti diskutují člen podvýboru pro energetiku a poslanec ODS Václav Král a vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.
Aktivistky z Just Stop Oil vychrstly na obraz Slunčnice dvě plechovky polévky. Poté si přilepily ruku ke zdi a provolávaly věty kritizující používání fosilních paliv.
„Krajina opravdu není dobře připravená na výzvy, které ji čekají v budoucnosti, na dopady změny klimatu,“ varuje ekolog Jakub Zelený v rozhovoru pro Radiožurnál.
23:22
Praha||Tomáš Pancíř, kma|Společnost|Dvacet minut Radiožurnálu
„Povrchovou teplotu měst lze snížit o desítky stupňů tím, že se změní povrchy. Všechno to způsobuje, že město není houba, která nasává teplo,“ říká environmentální ekonom Jan Macháč.
Athény zažily nejteplejší červen v historii a další vlnu veder i v červenci. Do řeckého hlavního města teď chtějí dostat více zelených ploch a zavlažovat je vodou ze starobylého římského akvaduktu.
Staré oblečení, koberce nebo záclony. Pokud se nedají znovu využít, lidé by je měli správně třídit do kontejnerů na textilní odpad. Většina ho ale v Česku končí na skládce.
Stejná firma vyrobila i přes 60 olympijských stupňů vítězů a spotřebovala na ně zhruba 40 tun recyklovaného plastu. Jim Pasquet chce, aby se jeho společnost stala lídrem ve zpracování materiálů.
Na ochranu řeky Odry upozorňují ochránci přírody, ekologové i kajakáři. Dobrovolně měří salinitu vody při sjíždění řeky. Podle nich kvůli znečištění hynou v Odře ryby i mlži.
„V rámci Evropské unie jsme na šestnácti procentech zemědělské půdy ekologického zemědělství. Z nadpoloviční většiny ekologické potraviny dovážíme z jiných zemí,“ říká umělec a vědec Tomáš Uhnák.
Zastupitelé opět diskutovali o projektu, který loni zastavili. Tehdy tím popudili zástupce okolních krajů, kteří počítali s tím, že smetí z jejich skládek skončí v brněnském kotli.
Prezident Aleksandar Vučić řekl, že chce, aby těžba splňovala náročné požadavky na ochranu přírody a aby celý řetězec zpracování lithia byl v Srbsku, a to včetně výroby baterií či elektromobilů.
Do roku 2031 o podporu přijde víc než polovina bioplynek. Podle analýzy společnosti EGÚ Brno se jejich majitelům vyplatí investovat do přestavby na biometan. To ale pro všechny možné není.
Evriromentálnímu žalu čelí Vladimír Kořen s nadějí. Spoléhá se, že jako moderátor, spisovatel či jako učitel může sdílet způsoby bytí ve světě, které nepovedou k ničení životního prostředí.