Firmy nově hlásí, jak řeší ekologické dopady své činnosti. Podnikatelé to berou jako zátěž
První dvacítka největších českých firem bude muset už letos spolu s účetní závěrkou za rok 2024 podat takzvaný ESG report. Ve více než 800 položkách v něm firmy podají Evropské komisi hlášení například o tom, jak řeší ekologické dopady své činnosti, ale také jak zachází se svými zaměstnanci nebo jak se brání korupci.
Podle odhadů se nová povinnost týká v Česku celkem asi 1100 firem. Ty největší – jako ČEZ, Škoda Auto nebo Česká spořitelna – musí podat první povinný ESG report už během letošního jara. Část z nich vydávala nefinanční reporty už dříve, teď to ale musí udělat trochu jinak, upozorňuje vedoucí partnerka poradenské společnosti EY Alice Machová.
Studie: zelená transformace vyjde Česko na 3,2 bilionu korun, bez investic hrozí zpomalení růstu ekonomiky
Číst článek
„Všechny tyto informace se budou muset zveřejňovat spolu s výroční zprávou firmy. Takže se stanou vlastně pravidelnou informační vlnou, která bude spojena s finančními výkazy, a to si myslím, že je hlavní změna,“ popisuje.
Mnohem větší ESG vlna přijde příští rok, kdy povinnost spadne na stovky dalších větších českých firem.
ESG report se nepřímo dotkne i mnoha malých a středních firem. Jednoduše proto, že jsou například součástí dodavatelského řetězce některé velké firmy – třeba Škodovky nebo ČEZu. Tato velká firma po nich bude žádat, aby jí dodaly informace do jejího ESG reportu, říká členka představenstva Asociace malých a středních podniků Gabriela Hrbáčková.
„Pro malé a střední podniky je to určitě obrovský zásah. Těch bodů, které se musí hlídat, je strašně moc. Tam je 161 povinných data pointů, které se musí vyčíslit, a pak 622 dalších mandatorních dle materiality, které musí ty podniky projít a udělat analýzu toho, co je pro ně kritické a není a pak to vlastně být schopní reportovat dál,“ upřesňuje.
‚Obrovský zásah‘
Přímá povinnost podat vlastní ESG report bude navíc s mírným zpožděním platit i pro malé a střední podniky, které se obchodují na burze. Za rok 2026 ho budou podávat na jaře 2027.
Smyslem ESG reportu je, aby se firmy nezajímaly jenom o finanční stránku své činnosti, ale by sledovaly také to, jaké má jejich podnikání vliv na životní prostředí a společnost. Proto také ESG report musejí podávat současně s účetní závěrkou.
Zakladatel firmy Liko-S Libor Musil ale vidí zásadní problém v načasování tohoto kroku.„Tohle se mělo posunout, i když to Evropská unie myslí dobře. My s tím opravdu musíme něco udělat, ale my teď na to, abychom udělali ekologii, musíme mít fungující ekonomiku,“ myslí si.
Povinně víc chránit přírodu v zemích EU? V Česku dostala nejvíc na frak zemědělská krajina, říká Miko
Číst článek
Nejen podle Musila není největším problémem českých, ale obecně evropských firem neekologičnost, ale upadající konkurenceschopnost. A to Musil zdůrazňuje, že se jeho firma zabývá ozeleňováním budov, takže jí není ekologické hledisko podnikání cizí.
Z reakcí mnoha podnikatelů je patrné, že změnu berou spíše jako byrokratickou zátěž. A to včetně těch, kteří rozhodně nepopírají klimatické změny a jako Libor Musil z Likosu si uvědomují nutnost ekologičtějšího chování byznysu.
Pro menší firmy se ESG reporty stanou především drahou a časově i personálně náročnou povinností, říká Gabriela Hrbáčková z Asociace malých a středních podniků. „Ve finále to zabije, že to ty firmy budou obcházet, budou vymýšlet, aby to nemusely dělat, nebudou na to mít kapacity. Takže si myslím, že v téhle formě, jak je to teď, to nepřinese ten kýžený úspěch, který by to mělo přinést,“ tvrdí.
ESG report je ale každopádně pro firmy povinný a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se ho Evropská unie chystala zrušit. Firmy, které ho mají poprvé podávat za rok 2025, by tedy už v průběhu roku měly začít sbírat potřebné údaje. Přinejmenším napoprvé si to nejspíš vyžádá měsíce času.