„V energetice není trh. V energetice je regulovaný socialismus,“ říká ekonom a bývalý člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal. „Volný trh tam podle mého soudu je,“ nesouhlasí Radim Dohnal z Capitalinked.
Škody stále nejsou sečtené, v některých domech jde o stovky korun, třeba kvůli zničeným wifi routerům, jinde to ale může být i více než sto tisíc. Co přepětí způsobilo, jasné není.
Smluvní dokumentace s KHNP má podle ředitele elektrárny Dukovany II skupiny ČEZ Petra Závodského přes šest tisíc stran. Ty si teď ČEZ a KHNP vzájemně kontrolují a pak je pošlou ke schválení vládě.
Hnutí ANO chce, aby český průmysl měl před podpisem kontraktu na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany od korejské KHNP garantovány dodávky v hodnotě 50 procent hodnoty projektu.
„Souhlasím s tím, že než to podepsat za každou cenu dokonce března, tak je asi lepší ještě pár týdnů vyjednávat s Korejci, aby pozice České republiky byla lepší,“ řekl ředitel ČEZ Daniel Beneš.
EDF považuje smlouvu uzavřenou letos v lednu za důkaz, že korejská firma zřejmě neuváděla v tendru na dodávku dvou jaderných bloků pro Dukovany pravdivé informace o vlastnictví nabízené technologie.
Spolupráce je připravována na několik desetiletí. První tuzemský modulární reaktor by měl vzniknout v první polovině 30. let v jaderné elektrárně v Temelíně.
České firmy chtějí ještě před podpisem kontraktu mezi ČEZ a KHNP na dostavbu Dukovan smlouvy o smlouvách budoucích na alespoň 30 % hodnoty zakázky. Ministr průmyslu Lukáš Vlček o tom jednal v Soulu.
O setrvání Martina Půty v čele kraje bude rozhodovat zastupitelstvo v tajné volbě 25. února. „Obnovení důvěry buď nastane, nebo nenastane,“ komentoval Půta pro Český rozhlas Plus.
Jihokorejská KHNP má už za dva měsíce podepsat s polostátním ČEZem kontrakt na dva nové jaderné bloky v Dukovanech. České firmy mají získat dodávky pro většinu zakázky, zatím ale mají jen memoranda.
Za poslední rok žádostí o možné připojení mařičů do elektrických sítí v Česku prudce přibylo. Jak nedávno upozornil Český rozhlas, celkem investoři požádali o rezervace příkonu až tisíc megawattů.
Pro Česko je dohoda klíčová kvůli zakázce „století“ na dva nové jaderné bloky, kterou získala jihokorejská KHNP. „Může to mít velmi pozitivní dopad právě pro projekt Dukovan,“ říká ministr Vlček.
Podle mluvčího skupiny ČEZ Ladislava Kříže se dceřiná společnost cítí podvedena, protože měla příslib, že půjde o nepolitickou akci. Obsah konference šel podle Kříže proti zájmům ČEZ.
Správní řízení zatím zahájeno nebylo, uvedl úřad. Podle Veolie k žádnému porušení pravidel hospodářské soutěže nedošlo, ČEZ a EPH věc zatím nekomentovaly.
USA se dohodly s Jižní Koreou minulý pátek na memorandu o porozumění, které se týká zásad vývozu a spolupráce v jaderné oblasti. Informovalo o tom ministerstvo energetiky USA.
„Samotné předběžné opatření spíše nevypovídá nic o tom, že by úřad chtěl nebo se chystal dát stěžovatelům za pravdu,“ přibližuje ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová.
Dohoda mezi polostátním ČEZ a firmou Rolls-Royce, která chystá výrobu malých modulárních reaktorů, je před podpisem. Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka to podpoří i další český průmysl.
Korejská společnost KHNP, která zvítězila v tendru na stavbu dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně Dukovany, odmítá námitky konkurenta, francouzské firmy EDF.