Banky loni poskytly hypotéky za 275 miliard korun. Je to meziročně o 83 procent více
Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 275 miliard korun, což je meziroční nárůst o 83 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply stejným tempem na 228 miliard korun. Úrokové sazby v prosinci pokračovaly v poklesu a snížily se ze 4,85 na 4,80 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
I po zohlednění růstu cen nemovitostí byl podle asociace reálný růst trhu stále velmi silný. Počet nových hypoték v roce 2024 stoupl o 53 procent na 62 tisíc. Průměrná hypotéka se zvýšila o pětinu na 3,7 milionu korun. Na konci roku činila 3,86 milionu korun.
V prosinci loňského roku poskytly banky nové hypotéky za 19,7 miliardy korun, meziměsíčně o osm procent méně. V meziročním vyjádření růst objemu poskytnutých hypoték v prosinci dále zvolnil na 56 procent.
Dostupné bydlení? ‚Uvolněte podmínky pro stavbu nájemních bytů a dovolte investice penzijních fondů‘
Číst článek
Objem refinancovaných úvěrů, tedy interně či z jiné instituce, v prosinci klesl na 4,1 miliardy korun, tedy na úroveň z poloviny letošního roku.
Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu poskytnutých hypoték tak nepatrně klesl na 17 procent. V prosinci 2024 domácnosti refinancovaly v průměru za sazbu 4,72 procenta, proti 5,6 procenta v prosinci 2023.
„Prosincová čísla hypotečního trhu byla stále velmi dobrá. Dobrou zprávou pro klienty je pokračující pokles úrokových sazeb. Nicméně vzhledem k prosincovému nárůstu ceny úrokových swapů (produkt k zajištění úrokových rizik – pozn. red.) je pravděpodobné, že hypoteční sazby nepůjdou dolů tak rychle, jak se očekávalo ještě během minulého roku,“ uvedl manažer hypoték Komerční banky Ondřej Šuchman.
Čekání na větší konkurenci
Prosincová průměrná hypoteční sazba u nových úvěrů je o 0,84 procentního bodu níže než před rokem, což snižuje splátky o 2,2 procenta čistého příjmu žadatele o hypotéku. Její průměrná hodnota za rok 2024 dosáhla 5,07 procenta v porovnání s její průměrnou hodnotou 5,8 procenta v roce 2023, vyplývá z dat.
Ekonom: Kdo chce bydlet ve vlastním, musí se uskromnit. Ale mělo by být i levné přechodné bydlení
Číst článek
„Vývoj hypotečních sazeb byl příznivý pro nové hypotéky, jelikož snížil měsíční splátky hypoték o 2300 korun. Pokud pomineme nárůst cen nemovitostí, nižší úroky v podstatě pro tyto žadatele kompenzovaly dopad nárůstu spotřebitelských cen za rok 2024 na jejich reálné příjmy,“ řekl hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel.
Makléř Century 21 Michal Svoboda se domnívá, že výraznější pokles sazeb zatím není v dohledu. I podle konzultantky společnosti 4fin Karolíny Vorlíčkové se klienti smířili se skutečností, že úrokové sazby nebudou klesat tak rychle, jak rostly.
„Vidina zvyšujících se cen nemovitostí podněcuje ke koupi. Nezaměstnanost je na příznivé úrovni, a proto se lidí nebojí ztráty zaměstnání a pořizují si nové bydlení,“ podotkla.
Podle hypoteční specialistky FinGO Jany Vaisové se zatím stále čeká na větší konkurenční prostředí mezi bankami, které by mohly přijít s lákavějšími podmínkami zejména pro mladé klienty.
Zároveň upozornila na to, že letos končí fixace klientům z let 2020, 2021, kdy byly sazby na nejnižší úrovni. „Klienty tedy čeká s novou fixací navýšení úrokové sazby třeba ze dvou procent na 4,8 procenta a to již rodinný rozpočet může zatížit,“ poznamenala.