„Jelikož se jedná o nekomerční malochovy, které neuvolňují drůbeží produkty na trh, nevymezí krajské veterinární správa okolo zasaženého chovu uzavřená pásma,“ uvedl mluvčí veterinární správy.
Vážně nemocný pacient v Louisianě byl hospitalizován přibližně od půlky prosince. Státní zdravotničtí činitelé neuvedli, zda se jednalo o muže či ženu, kdy dotyčný zemřel ani jaké péče se mu dostalo.
Podle Výborného je nákazová situace v Evropě kritická a nelze vyloučit, že se bude zhoršovat i v Česku. Celkový počet zvířat usmrcených kvůli ptačí chřipce letos dosahuje téměř 276 000.
„Jelikož se jedná o nekomerční malochov, který neuvolňuje drůbeží produkty dále na trh, nevymezí krajská veterinární správa okolo zasaženého chovu uzavřená pásma,“ řekl Vorlíček.
V chovu drůbeže Klatovského rybářství v Myslívu na Klatovsku se potvrdilo nové ohnisko ptačí chřipky. Utraceno bude muset být 27 000 kachen, bažantů, orebic a divokých kachen.
Vysoce nakažlivá ptačí chřipka H5N1 byla letos detekována u amerických krav. Od dobytka se tímto virem už nakazili dva lidé. Jak moc se virus dokáže savcům přizpůsobit?
„Ptačí chřipka – vypadá to, že tato hysterie je záměrně vyvolaná, aby byl náš národ co nejméně soběstačný a muselo se všechno dovážet,“ tvrdí dezinformační e-mail, který na pravou míru uvádí OVĚŘOVNA!
Utrácení začne ve středu. Ve Vanči, části obce Pyšel, už 15. února kvůli stejné nákaze utratili 11 500 slepic v první hale a o den později 44 000 slepic v Častoticích.
Na obou hospodářstvích již byla přijata předběžná opatření. V návaznosti na změnu nákazové situace budou rozšířena ochranná pásma okolo chovů a v nich vyhlášená mimořádná veterinární opatření.
Jednalo se o první letošní ohnisko nákazy ptačí chřipkou v republice, druhé se týdnu objevilo v Skleném na Svitavsku. Obě chovné haly patří firmě Mach Drůbež.
V Kosoříně u Chocně na Orlickoústecku veterinární správa zahájila likvidaci velkochovu drůbeže. V úterý tam testy potvrdily nákazu ptačí chřipkou v jedné z deseti hal závodu.
Nákaza byla zatím potvrzena pouze v jedné hale, v ohnisku nákazy dojde i k likvidaci vajec. O situaci informoval ministr zemědělství i Krajská veterinární zpráva v Pardubicích.
Česko je podle WOAH rostá ptačí chřipky u drůbeže od 11. července letošního roku. Přestože se situace uklidnila i v Evropě, nákaza u volně žijících ptáků se nadále vyskytuje.
Objevily se spekulace, zda se kočky nemohly nakazit po požití drůbežího masa, kterým byly krmeny. To však šéf PIWET Stanislaw Winiarczyk nepovažuje za pravděpodobné.
Na ptačí chřipku zemřela například tři mláďata na komínu v průmyslovém areálu v Chomutově. Další podezřelá úmrtí sokolího páru zaznamenali ornitologové v cementárně v Čížkovicích na Litoměřicku.
Kormoráni guánoví, kteří žijí na pobřeží Chile, Peru a Ekvádoru, patřili svého času k největším „producentům“ hnojiva zvaného guáno. Trus tohoto druhu kormoránů je velmi ceněným hnojivem
V Česku jde letos o 21. ohnisko ptačí chřipky. Kromě toho byla v zemi v 18 případech potvrzena nákaza u volně žijících ptáků, z toho deset případů se týkalo racků.
Simulace ukázala, že zmutovaný virus ptačí chřipky, který by se přenášel z člověka na člověka, by dokázal ve Spojeném království zabít až 15 00 lidí za jeden den.