V chovu v Medlově u Brna je potvrzená ptačí chřipka. S likvidací drůbeže pomohou i vězni

V chovu krůt v Medlově u Brna se potvrdilo ohnisko vysoce patogenní ptačí chřipky. Bude nutné utratit 12 000 krocanů a krůt, odhadem celkem 200 tun. S likvidací chovu pomohou hasiči a kvůli nedostatku lidí také vězni. Na síti X o tom v sobotu informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Aktualizováno Medlov (Aktualizováno: 10:22 16. 11. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odběr vzorků u drůbeže, cvičení pro případy nebezpečných nákaz zvířat, Boletice

V říjnu bylo v Česku potvrzeno dokonce šest ohnisek ptačí chřipky (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jednatel divize chovu krůt Tomáš Zelenka řekl, že je to citlivá ztráta, ale chod firmy neovlivní. V letošním roce se v Česku jedná o desáté ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu.

Na farmě, kde chovají více než 200 000 kusů drůbeže, se první problémy objevily v úterý.

„V jednom rohu haly uhynulo čtrnáct kusů, středně staří krocani. Zavolali jsme soukromého veterináře, podle kterého nic nenasvědčovalo tomu, že by to mohlo být nějaké bakteriální onemocnění. Druhý den se úhyn zdvojnásobil, a tak jsme farmu uzavřeli a aktivovali pohotovostní plán. Partnery jsem informoval, že jim zvířata z této haly nemohu dodat,“ uvedl Zelenka.

Ve čtvrtek se situace nelepšila, a tak krajští veterináři odebrali vzorky. Jejich rozbor potvrdil ptačí chřipku. „Kousek od farmy meandruje řeka, je tam biotop, kde žije spousta vodního ptactva. Nákaza se k nám mohla dostat přenosem větru, kdy zafoukalo do haly. Je to jen domněnka, ale šířila se přesně od místa, které je nejblíž řece,“ poznamenal jednatel.

Utracení 12 000 krocanů a krůt podle něj chod firmy neovlivní. „Důležité je, že se surovina nikam nedostane. Bezpečnost potravin je zajištěná,“ dodal Zelenka. Virus ptačí chřipky subtypu H5N1 veterináři považují za potenciálně rizikový i pro člověka.

Kolem ohniska se nyní vymezí ochranná pásma. „U likvidace chovu bude vzhledem k jeho velikosti nutná asistence hasičů. S likvidací počítáme začátkem pracovního týdne. Máme ještě jedno ohnisko v Plzeňském kraji, tak to budeme ladit, abychom to kapacitně zvládli,“ řekl mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.

Pomoc vězňů

„Generální ředitel Vězeňské služby Simon Michailidis přislíbil spolupráci při likvidaci chovu. Vzhledem k velikosti a objemu chovu a souběžné asanaci chovu na Klatovsku musíme z kapacitních důvodů požádat takto o pomoc. Děkuji a vážím si pomoci vězňů,“ uvedl ministr.

Mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová uvedla, že se pomoc bude týkat odsouzených z věznic v moravském regionu a bude striktně dobrovolná. Pomáhat mohou vězni s povolením pracovního zařazení mimo věznici. Počet vězňů zatím neví.

V pátek se potvrdila ptačí chřipka také v chovu v Nalžovských Horách na Klatovsku, bude v něm nutné utratit na 18 000 kachen domácích i divokých, bažantů a orebic. Minulý týden veterináři potvrdili ptačí chřipku také v malém nekomerčním chovu v Dobešově. V říjnu pak bylo ohnisek ptačí chřipky v Česku potvrzeno dokonce šest.

Ptačí chřipka se dostala do dalšího chovu. Deváté letošní ohnisko je na Klatovsku, utratí 18 000 kachen

Číst článek

Podle Výborného je nákazová situace v Evropě kritická a nelze vyloučit, že se bude zhoršovat i v Česku. „Činíme se Státní veterinární správou všechna opatření, abychom dalšímu šíření zabránili a chovatele ochránili,“ dodal ministr.

Celkový počet zvířat usmrcených kvůli ptačí chřipce letos v České republice dosahuje téměř 276 000. Je to více než trojnásobek proti loňskému rok, kdy jich dali veterináři utratit zhruba 80 000. Letošní výskyt ptačí chřipky ve velkochovech drůbeže je třetí nejhorší. Nejvíce ptáků – 780 000 – dali veterináři utratit v roce 2022.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme