Podle Výborného je nákazová situace v Evropě kritická a nelze vyloučit, že se bude zhoršovat i v Česku. Celkový počet zvířat usmrcených kvůli ptačí chřipce letos dosahuje téměř 276 000.
V chovu drůbeže Klatovského rybářství v Myslívu na Klatovsku se potvrdilo nové ohnisko ptačí chřipky. Utraceno bude muset být 27 000 kachen, bažantů, orebic a divokých kachen.
Vrchní soud v Praze zrušil předběžné opatření, podle kterého spolek OBRAZ nesměl používat záběry získané z velkochovu společnosti Rabbit Trhový Štěpánov.
Řetězec obchodů Albert neúspěšně žádal o zrušení webové adresy albertovakrutost.cz. Na ní aktivisté ze spolku Obraz kritizují podmínky, ve kterých se chovají kuřata.
Společnost Albert chce získat doménu, na které spolek OBRAZ kritizuje podmínky chovu kuřat prodávaných supermarketem. Aktivisté s kampaní nehodlají přestat ani v případě, že by o stránku přišli.
Krajský soud předběžně nařídil spolku Obránci zvířat, aby ze svého webu odstranil videa a některé kritické zmínky o velkochovu kuřat. Podle právníka Zdeňka Červínka soud krok přesvědčivě vysvětlil.
„V přeplněných halách je dvacet nebo více kuřat na jeden metr čtvereční. Dorůstají do nepřirozených rozměrů, lámou se jim nohy a vyklubují se jim z kloubů,“ popisuje aktivista.
„Ptačí chřipka – vypadá to, že tato hysterie je záměrně vyvolaná, aby byl náš národ co nejméně soběstačný a muselo se všechno dovážet,“ tvrdí dezinformační e-mail, který na pravou míru uvádí OVĚŘOVNA!
Jednalo se o první letošní ohnisko nákazy ptačí chřipkou v republice, druhé se týdnu objevilo v Skleném na Svitavsku. Obě chovné haly patří firmě Mach Drůbež.
V Kosoříně u Chocně na Orlickoústecku veterinární správa zahájila likvidaci velkochovu drůbeže. V úterý tam testy potvrdily nákazu ptačí chřipkou v jedné z deseti hal závodu.
Nákaza byla zatím potvrzena pouze v jedné hale, v ohnisku nákazy dojde i k likvidaci vajec. O situaci informoval ministr zemědělství i Krajská veterinární zpráva v Pardubicích.
Některé drůbežárny dokonce na čas přerušily výrobu, přesto jim hrozí ztráty. Zemědělský svaz ukazuje i na nevýhodné podmínky českých zemědělců oproti třeba těm v Polsku.
Zákaz venkovního chovu drůbeže vyhlásila veterinární správa v polovině prosince kvůli šíření ptačí chřipky, nyní se podle veterinářů nákazová situace v Česku zlepšila.
Ptačí chřipka v Česku. Proč se šíří? Jak zdraží vejce? Kolik slepic budou muset veterináři vybít? A dokážeme chovat drůbež tak, aby se nemoci nešířily a ptáci měli spokojený život?
Ztráty u kuřat, kachen a krůt jsou ve skutečnosti větší, protože do bilance utracených ptáků není zahrnuto preventivní vybíjení zdravých zvířat v okolí ohnisek nákazy.
„Čtyři ohniska se nacházejí ve Středočeském a dvě v Jihočeském kraji. Ve všech případech se jednalo o vysoce patogenní variantu, která může být přenosná na člověka,“ dodala Státní veterinární správa.
V halách se ještě minulý týden nacházelo 188 000 kusů drůbeže. S likvidací zbývajících ptáků začnou veterináři v úterý, několik dní se čekalo na dodávku oxidu uhličitého, kterým se slepice utrácejí.
Nízce patogenní chřipka byla v Česku naposledy v chovu zjištěná v roce 2010, u volně žijících ptáků v roce 2012. V následujících případech šlo vždy o vysoce patogenní variantu.
Testy letos potvrdily na kachních farmách společnosti Perena postupně 12 ohnisek ptačí chřipky. Kvůli tomu museli veterináři utratit nejméně desítky tisíc zvířat.
V případě Pereny jde o chov v Královéhradeckém kraji ve Starém Bydžově. Další ohniska jsou v malochovech v obci Třebotov v Praze-západ a v obci Vysočany na Tachovsku.
Ohniska v chovech se v ČR nachází v šesti krajích, kromě Středočeského a Moravskoslezského také v Jihočeském, Pardubickém, Plzeňském a v Kraji Vysočina.
Šéfka Rospotrebnadzoru Anna Popovová uvedla, že variantou A(H5N8) se nakazilo v prosinci sedm pracovníků drůbeží farmy na jihu Ruska. Cítí se podle ní dobře.