Ptačí chřipka se objevila v dalších dvou chovech v Česku. Ohniska jsou celkem v šesti krajích

Veterináři potvrdili o víkendu deváté a desáté ohnisko ptačí chřipky v Česku. V obou případech šlo o malochovy, nově byl jeden v Moravskoslezském kraji. Druhé nové ohnisko bylo ve středních Čechách, kde už byla chřipka dříve zjištěna, sdělil v pondělí za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Ohniska v chovech jsou tak už v šesti krajích.

Praha (Aktualizováno: 16:14 8. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odběr vzorků u drůbeže, cvičení pro případy nebezpečných nákaz zvířat, Boletice

Veterináři potvrdili deváté a desáté ohnisko ptačí chřipky v Česku. ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

První nové ohnisko bylo v obci Velké Hoštice na Opavsku. Chovatel nahlásil úhyn zhruba poloviny z více než stovky kusů drůbeže, mezi kterou byli slepice, kohouti, kuřata a pekingské kachny. Zbytek zvířat veterináři už utratili.

Ředitel Státní veterinární správy pro Moravskoslezský kraj Severin Kaděrka řekl, že utracení ptáci byli zlikvidováni ve spalovně nebezpečného odpadu, stejně jako produkce vajec z velkohoštického chovu. „Situace byla řešena prakticky během 24 hodin. Měli jsme zájem na tom, aby to bylo zlikvidováno co nejrychleji,“ řekl Kaděrka.

Rusko oznámilo první přenos viru ptačí chřipky AH5N8 na člověka, nakažení se cítí dobře

Číst článek

V ochranném pásmu nejsou žádné velkochovy, pouze drobnochovy, na které se vyhlášení ochranných pásem nevztahuje. „Neměli jsme tam ani pozitivní záchyt u volně žijících ptáků. Zjišťovali jsme původ nákazy, ale chovatel měl zvířata ve voliérách, které byly zastřešené, zasíťované, takže nevíme, jakým způsobem se to tam dostalo,“ dodal Kaděrka.

Druhé ohnisko zjistili v chovu slepic a hus v Březnu u Mladé Boleslavi. Chovatel nahlásil postupné hynutí chované drůbeže. Do pondělí uhynulo 21 z 22 kusů drůbeže. Poslední husa byla v pondělí ráno utracena. „Stejně jako v předchozích případech i okolo nových ohnisek bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření,“ dodal Majer.

Ohniska v chovech se v ČR nachází v šesti krajích, kromě Středočeského a Moravskoslezského také v Jihočeském, Pardubickém, Plzeňském a v Kraji Vysočina. U volně žijících ptáků se choroba potvrdila také v Libereckém, Olomouckém, Zlínském a Ústeckém kraji a v Praze.

Přenos na člověka

Agrární komora ČR v minulém týdnu upozornila na to, že chovatelé v českých komerčních chovech dodržují vysoké standardy biologické bezpečnosti. Počet ohnisek chřipky v českých malochovech podle její mluvčí Barbory Pánkové stále narůstá, což znamená obrovské ekonomické dopady do komerčních chovů.

Kvůli ptačí chřipce čtvrt roku v karanténě. Tučňáci v norském akváriu se díky očkování vrátí do výběhu

Číst článek

V Česku se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137 tisíc ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. Tehdy se muselo utratit 98 tisíc ptáků, a to většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se předpokládalo, že se choroba na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka.

Podle úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor jde o první zjištěnou nákazu tohoto druhu na světě. Podle tajemnice Agrární komory ČR Gabriely Dlouhé se spotřebitelé nemusí obávat, přenos choroby nikdy nebyl prokázán z člověka na člověka ani ze zpracované drůbeže na lidi. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme