„Připravujeme širší kontrolní akci dodavatelů pro firmu Madeta a podíváme se na to, jakým způsobem se starají o zvířata,“ uvádí ředitel Státní veterinární správy.
„Jelikož se jedná o nekomerční malochov, který neuvolňuje drůbeží produkty dále na trh, nevymezí krajská veterinární správa okolo zasaženého chovu uzavřená pásma,“ řekl Vorlíček.
Intenzivní vyhledávání uhynulých divočáků, podpořené nálezným 5000 korun, umožní situaci v Libereckém kraji zmonitorovat. V září pak bude opět možné zahájit intenzivní lov.
Myslivci zvíře nakažené africkým morem ulovili v polovině dubna 2024. „Jelikož se místo odlovu nachází mimo uzavřené pásmo II, dojde k úpravě pásem,“ potvrdil mluvčí veterinářů.
„Ptačí chřipka – vypadá to, že tato hysterie je záměrně vyvolaná, aby byl náš národ co nejméně soběstačný a muselo se všechno dovážet,“ tvrdí dezinformační e-mail, který na pravou míru uvádí OVĚŘOVNA!
„Kriminalisté odboru hospodářské kriminality z Příbrami šetří případ zřejmě otrávené zvěře. 22. února zde byli nalezeni dva uhynulí orli mořští a liška obecná,“ přiblížil policejní mluvčí.
Utrácení začne ve středu. Ve Vanči, části obce Pyšel, už 15. února kvůli stejné nákaze utratili 11 500 slepic v první hale a o den později 44 000 slepic v Častoticích.
Na situaci sousedé upozorňují i příslušné úřady. Opakovaně posílají podněty na veterinární správu, policii i městský úřad, dlouho se nic nedělo. Teď ale úřady tvrdí, že situaci začínají řešit.
Česko je podle WOAH rostá ptačí chřipky u drůbeže od 11. července letošního roku. Přestože se situace uklidnila i v Evropě, nákaza u volně žijících ptáků se nadále vyskytuje.
V Česku jde letos o 21. ohnisko ptačí chřipky. Kromě toho byla v zemi v 18 případech potvrzena nákaza u volně žijících ptáků, z toho deset případů se týkalo racků.
Nekula uvedl, že není důvod, aby Česko zakazovalo dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko, Slovensko a další země. Kontroluje se i import z Polska, Slovenska nebo Maďarska.
Z velkochovu nosnic v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci prosince objevila ptačí chřipka, odvezla v pátek nákladní auta do kafilerie asi 72 tun usmrcené drůbeže.
Ministr zemědělství Nekula (KDU-ČSL) uvedl, že pro boj s nákazou je důležité dodržování preventivních opatření, jako je přesun chovů do uzavřených objektů a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky.
„Chovatel oznámil veterinární správě úhyn 16 kusů různých druhů drůbeže z celkového počtu 32. Inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do veterinárního ústavu na vyšetření,“ uvedl mluvčí.
Ve všech případech nákazy v Česku se podle veterinární správy jednalo o vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka.
Nákaza není přenosná na člověka ani jiná zvířata. Státní veterinární správa čeká na výsledky rozborů vyšetření u dalších dvou prasat z oblasti, jedno bylo střeleno myslivcem a druhé poraženo autem.
Zvíře se našlo u Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku nedaleko hranic s Polskem. V současné chvíli se řeší opatření, která budou pro danou oblast platit.
Mezi obchody, kam se sýry vadné šarže dostaly, patří například Tesco, Albert, Billa, Kaufland, Lidl nebo Košík.cz. Lidé, kteří si sýr koupili, by jej neměli jíst.
Tasemnici liští, kterou šíří lišky svým trusem, může v lidech způsobit vzácnou nemoc echinokokózu. Diagnóza je obtížná, její neléčení může způsobit smrt.
V halách se ještě minulý týden nacházelo 188 000 kusů drůbeže. S likvidací zbývajících ptáků začnou veterináři v úterý, několik dní se čekalo na dodávku oxidu uhličitého, kterým se slepice utrácejí.