Česko je oficiálně bez ptačí chřipky. Obchod s neunijními státy se může podle veterinářů uvolnit
Česko je oficiálně zemí bez výskytu ptačí chřipky, oznámila Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH) na svém webu. Podle Státní veterinární správy (SVS), která o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě, je to důležitý krok pro uvolnění obchodu s drůbeží se státy mimo Evropskou unii. V letošním roce bylo na českém území postupně vyhlášeno 23 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a v chovech ptáků držených v zajetí.
WOAH oznámila, že Česko je prostá ptačí chřipky u drůbeže od 11. července letošního roku. Zveřejněním článku je informace oficiálně přístupná všem 183 členským zemím WOAH, Státní veterinární správa v následujícím období zašle zástupcům zemí oficiální dopisy s uvedenou informací.
„Jedná se o státy, které letos v souvislosti s výskytem ptačí chřipky omezily dovoz drůbeže a drůbežích produktů z České republiky,“ sdělil mluvčí SVS Petr Vorlíček.
V Polsku se 29 koček nakazilo ptačí chřipkou, hlásí zdravotnická organizace. Vědci se obávají mutace
Číst článek
„Věříme, že země mimo Evropskou unii na získání statusu pro Česko pozitivně zareagují a v krátké době dojde k uvolňování obchodu s drůbeží a drůbežími produkty,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Dodal, že přestože se situace ohledně ptačí chřipky v chovech v Česku i v celé Evropě v poslední době uklidnila, nákaza u volně žijících ptáků se nadále vyskytuje.
„Proto bychom chtěli chovatele upozornit na to, že riziko zavlečení nákazy do chovů přetrvává a je nutné dodržovat pravidla biologické bezpečnosti,“ podotkl.
Veterináři doporučují chovatelům, aby nekrmili domácí masožravce syrovým masem volně žijících ptáků a aby zabránili kontaktu s mrtvými ptáky. Veterinární správa podle mluvčího v současné chvíli monitoruje další situaci v Polsku a v jiných státech Evropské unie, kde byla ptačí chřipka zjištěna i u savců.
Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež.
Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.