V Česku přibyla dvě ohniska ptačí chřipky. Nakazila se jí drůbež v malochovech na Teplicku a Strakonicku
V Česku přibyla dvě nová ohniska ptačí chřipky v malochovech drůbeže na Teplicku a Strakonicku. Na obou hospodářstvích uhynulo několik slepic, zbývající drůbež v obou chovech musela být utracena. Ve středu o tom informovala Státní veterinární správa. Jedná se o druhé a třetí ohnisko ptačí chřipky v malochovu v letošním roce.
První ohnisko se nachází v obci Háj u Duchcova na Teplicku v Ústeckém kraji. „V chovu se původně nacházelo 33 kusů drůbeže, z toho patnáct slepic, čtyři kachny a čtrnáct křepelek,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.
Chovatel podle Majera nahlásil postupný úhyn sedmi slepic v krátké době, veterinární inspektoři následně po odebrání vzorku potvrdili vysoce patogenní ptačí chřipku. Zbývající drůbež musela být utracena.
Spojené státy zaznamenaly první úmrtí na ptačí chřipku, v Louisianě zemřel 65letý pacient
Číst článek
Podobný případ se stal na druhém ohnisku v Katovicích na Strakonicku v Jihočeském kraji. Od soboty 11. ledna do pondělí 13. ledna chovatelce postupně uhynulo patnáct z 21 slepic.
„Jelikož se jedná o nekomerční malochovy, které neuvolňují drůbeží produkty na trh, nevymezí krajské veterinární správa okolo zasaženého chovu uzavřená pásma,“ dodal Majer.
První letošní ohnisko ptačí chřipky v ČR veterináři zjistili ve středu 8. ledna v Hradišti, části obce Koldín na Orlickoústecku. Loni bylo v České republice potvrzeno celkem 43 ohnisek ptačí chřipky v malochovech a deset ohnisek v komerčních chovech.
Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež.
Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1. Do komerčních chovů obvykle zanesou nákazu volně žijící ptáci, potom se přenáší nejvíce trusem.