Ohniska jsou podle SVS v Karlovarském, Ústeckém, Plzeňském, Libereckém, Jihočeském a Středočeském kraji a na Vysočině. V ohniscích se nachází téměř 9000 zvířat.
„Jelikož se jedná o nekomerční malochov, který neuvolňuje drůbeží produkty dále na trh, nevymezí krajská veterinární správa okolo zasaženého chovu uzavřená pásma,“ řekl Vorlíček.
Myslivci zvíře nakažené africkým morem ulovili v polovině dubna 2024. „Jelikož se místo odlovu nachází mimo uzavřené pásmo II, dojde k úpravě pásem,“ potvrdil mluvčí veterinářů.
„Ptačí chřipka – vypadá to, že tato hysterie je záměrně vyvolaná, aby byl náš národ co nejméně soběstačný a muselo se všechno dovážet,“ tvrdí dezinformační e-mail, který na pravou míru uvádí OVĚŘOVNA!
„Kriminalisté odboru hospodářské kriminality z Příbrami šetří případ zřejmě otrávené zvěře. 22. února zde byli nalezeni dva uhynulí orli mořští a liška obecná,“ přiblížil policejní mluvčí.
Na situaci sousedé upozorňují i příslušné úřady. Opakovaně posílají podněty na veterinární správu, policii i městský úřad, dlouho se nic nedělo. Teď ale úřady tvrdí, že situaci začínají řešit.
„Vycházím z toho, že ryby si odnáší domů ti, co ví, jak s ní manipulovat. Kontrola u občana není možná, a proto doporučujeme, aby se všechno odehrálo ve stánku,“ říká Zbyněk Semerád.
Africký mor prasat se v Libereckém kraji šíří, po 14 případech na Frýdlantsku laboratoř Státního veterinárního ústavu Jihlava potvrdila nákazu u divokého prasete uloveného v Ralsku na Českolipsku.
Nákaza se objevila u volně žijících ptáků. Státní veterinární správa tak nebude přijímat žádná opatření. Přistoupí k nim až v případě, že se ptačí chřipka objeví v některém z chovů.
Zákaz venkovního chovu drůbeže vyhlásila veterinární správa v polovině prosince kvůli šíření ptačí chřipky, nyní se podle veterinářů nákazová situace v Česku zlepšila.
„Čtyři ohniska se nacházejí ve Středočeském a dvě v Jihočeském kraji. Ve všech případech se jednalo o vysoce patogenní variantu, která může být přenosná na člověka,“ dodala Státní veterinární správa.
Kromě desítek hasičů na místo dorazili i pracovnici veterinární správy, policie a zaměstnanci firmy Perena. Veterinární správa zjistila nákazu celkem v pěti chovech společnosti.
Sušené maso Biltong vyrábí Andries van Staden na Smíchově od roku 2018. Ačkoli jednání firmy s Delmartem skončila, začal Delmart prodávat velmi podobný produkt s výrobním číslem Biltongu.
Je nutné slepice zlikvidovat a vejce, které snesly, je nutné tepelně opracovat. Slepice lze po porážce a po tepelné úpravě ve speciálním režimu například v konzervách konzumovat.
Od začátku roku 2019 do konce října udělila veterinární správa pokuty za víc než 24 milionů korun. Podle úřadu je to skoro o 4 miliony víc než za stejné období roku 2018.
Obavy vyvolala věta, podle níž by měly být zakázány útulky, které nespolupracují s obcemi. Podle Moniky Červíčkové z ANO se jedná o zhruba 50 let starou povinnost a kritiku některých útulků nechápe.
Za porušení zákona hrozí provozovateli až padesátimilionová pokuta, většinou je však uložena řádově nižší. V tržnici Sapa objevují problémy veterináři opakovaně.
„Byla prokázána rezidua vysoce toxického fosfidu zinku, chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně v posledních týdnech často skloňovaného Stutoxu II,“ uvedli ochránci.